#książki, #book, #recenzja

Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Tytuł: Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski, Max Skowider

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2018

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Najbardziej skomplikowany obiekt we wszechświecie ? mózg ? oraz procesy, które w nim zachodzą, omówione w prosty i zabawny sposób, zrozumiały dla każdego (od 9 do 113 lat).
Skąd się wzięło myślenie i czy nam się opłaciło? Czy myślenie ma swoje granice? Kiedy nasz mózg nie daje rady, a kiedy działa znakomicie? Dlaczego tak często myślimy na skróty? Twój mózg a ty – kto tu właściwe rządzi?Dlaczego nastolatki myślą inaczej? Sztuczna inteligencja – nowy przyjaciel czy groźny wróg?

Humor i ilustracje, które zapadają w pamięć!

Mądrej głowie dość dwie słowie

Wybór książek dla najmłodszych jest ogromny: pięknie ilustrowane klasyczne baśnie i nieco bardziej nowoczesne historie, książeczki edukacyjne i te nieco mniej, a w tym wszystkim najbardziej cieszy mnie to, że pojawia się coraz więcej pozycji, których lektura może sprawić frajdę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Nie ma już potrzeby umęczać się po raz milionowy Encyklopedią Przedszkolaka, skoro na rynku wydawniczym pojawia się seria To, o czym dorośli Ci nie mówią i jej podobne. Mózg to moje pierwsze spotkanie z duetem Janiszewski – Skowider, ale mogę Wam przysiąc – książka skradła moje serce.

Ciężko wytłumaczyć dzieciom działanie skomplikowanych mechanizmów czy organów (np. mózgu właśnie), jeśli samemu jest się laikiem w danej dziedzinie. I tu z pomocą przychodzi nam literatura (prawie)naukowa. W niezwykle zabawny i przystępny sposób wyjaśnione zostają zawiłe procesy zachodzące w ludzkich głowach: skąd się biorą myśli, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej, czym jest sztuczna inteligencja i dlaczego porównywanie mózgu do komputera nie jest zbyt trafne. A żeby jeszcze ułatwić najmłodszym zrozumienie omawianego problemu, autorzy dorzucili komiksowe scenki, które pokazują zagadnienie w praktyce.

Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią niewątpliwie jest książką dedykowaną najmłodszym, ale gwarantuję, że dorosły w czasie lektury niejednokrotnie parsknie śmiechem, a może przy okazji też dowie się czegoś nowego. Ja na przykład już wiem, dlaczego życie na diecie jest takie trudne. Wiecie dlaczego? Bo Janusz, Grażyna i Mu pozostają w konflikcie z racjonalną Zosią.

Czy warto zaopatrzyć biblioteczkę w pozycję od wydawnictwa Publicat? Pewnie, że warto! Nie dość, że po lekturze będziemy mądrzejsi, to jeszcze pośmiejemy się w pakiecie. Mózg z pewnością będzie lepszą inwestycją, niż piętnaste wydanie archaicznego Kopciuszka, czy tam innego Czerwonego Kapturka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *