#książki, #book, #recenzja

Poza napisanym

Tytuł: Poza napisanym

Autor: Jarosław Czechowicz

Wydawnictwo: Od deski do deski

Rok wydania: 2017

 

Opis ze strony wydawnictwa:

POZA NAPISANYM to zbiór wywiadów ze znakomitymi pisarzami takimi jak: Katarzyna Tubylewicz, Wit Szostak, Hanna Samson, Andrzej Muszyński, Sylwia Chutnik, Małgorzata Warda, Mateusz Lemberg, Magdalena Parys, Zośka Papużanka, Jacek Melchior, Jakub Małecki, Greg Baxter. Z autorami rozmawiał twórca jednego z najpopularniejszych blogów – krytycznymokiem.blogspot.com – Jarosław Czechowicz. Dr hab. Bernadetta Darska napisała o książce: ?To efekt wiary w to, że z pisarzami trzeba rozmawiać, a wywiady stanowić mogą znakomite uzupełnienie literatury i dowód pisarskiego zaangażowania w rzeczywistość.

 

Pisane o pisaniu… i nie tylko

Książka Jarosława Czechowicza trafiła w moje ręce podczas ubiegłorocznych Krakowskich Targów Książki i przyznam szczerze – trochę byłam zawiedziona jej objętością, naiwnie licząc, że pochłonę ją w jeden wieczór. Jakże się przeliczyłam! Szybko okazało się, że zanim pochłonę tę niewielkich rozmiarów pozycję, muszę sporo nadrobić, więc nadrabiałam. Nadrabiałam. Nadrabiałam.

Czego można się spodziewać po zbiorze wywiadów z pisarzami, jeśli nie rozmów o pisaniu właśnie? Pierwsze co rzuca się w oczy, jest niebanalne podejście do tematu. Wnikliwość Czechowicza nie kończy się na pytaniu o inspiracje i utożsamianie autorów z bohaterami ich powieści. To dociekanie czym dla danego rozmówcy jest pisanie, jak powstają ich dzieła, jak patrzą na świat. W rozmowach bardzo często ujawnia się fakt, że pisarze są ludźmi, którzy w otaczającym ich świecie widzą i słyszą znacznie więcej, a na pewno inaczej, bardziej, głębiej.

Nie przepadam za wywiadami i niezwykle rzadko sięgam po tę formę. Standardowe pytania i sztampowe odpowiedzi skutecznie mnie od niej odstraszają, jednak w przypadku Poza napisanym wyraźnie czuć chemię między rozmówcami oraz szczere zainteresowanie ze strony samego autora. Każde kolejne pytanie udowadnia, że Czechowicz bardzo dogłębnie przygotował się do swojej roli, w sposób niewymuszony przeplatając w pytaniach wątki z powieści z elementami biograficznymi autorów, co sprawia, że lektura jest naprawdę przyjemna i relaksująca.

Możliwość obcowania z pisarzami zdarza się niezbyt często – czytelnicy/śmiertelnicy mogą liczyć na spotkania autorskie, targi książki lub inne imprezy okołoksiążkowe. Jarosław Czechowicz daje możliwość przycupnięcia i poznania autorów od strony, z której nie pokazują się zbyt często. Poza napisanym namieszało w moim światopoglądzie – do tej pory myślałam, że żeby w pełni zrozumieć dane dzieło, powinnam jak najlepiej zgłębić losy twórcy. W tym przypadku było odwrotnie, żeby w pełni docenić wypowiedzi autorów, najpierw musiałam bardziej zgłębić ich twórczość. Oprócz relaksu i wyciszenia, książce zawdzięczam poznanie twórczości autorów, po których nie sięgnęłam wcześniej (bo brakowało mi motywacji), zgłębienie dorobku twórców, których znałam oraz utwierdzenie się w niechęci, do wytworów pisarzy, z którymi i wcześniej nie było mi po drodze. Jak widać – warto rozmawiać. Czytać też warto.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *