#książki, #book, #recenzja

Krótka historia pijaństwa

Tytuł: Krótka historia pijaństwa. Na rauszu przez wieki. Jak, dlaczego, gdzie i kiedy człowiek popijał

Autor: Mark Forsyth

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Rok wydania: 2018

Opis ze strony wydawnictwa:

Lekki styl, barwne anegdoty, zaskakujące fakty i całkiem spore procenty? angielskiego humoru. Jak pili starożytni? Czy Wikingowie walczyli na trzeźwo? Czy największe polityczne decyzje były podejmowane przez pijanych? Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z tej książki.

Brytyjski autor w zabawny i lekki sposób snuje opowieść o romansie ludzkości z alkoholem od czasów najwcześniejszych aż po współczesność. Ludzkość, przekonuje, nie zaszłaby tak daleko, gdyby nie piła.

Alkohol towarzyszy nam od początku. Był rozweselaczem, oznaką statusu, ważnym elementem wielu religii, pomagał nawiązywać kontakt z przodkami, powodował waśnie i pomagał dojść do porozumienia, był lekarstwem a także substancją zakazaną?

 

A kto z nami nie wypije…

Zdarzyło się Wam kiedyś sięgnąć po książkę popularnonaukową, która okazała się koszmarnie nudna, trudna, źle napisana, a na dodatek po skończonej lekturze stwierdzaliście, że nie dała Wam ona kompletnie nic, bo absolutnie niczego nie zapamiętaliście? Spokojnie ? Krótka historia pijaństwa z pewnością do takich przypadków nie należy, a właściwie jest całkowitym zaprzeczeniem powyższych cech.

Książka autorstwa Marka Forsytha przede wszystkim daje czytelnikowi sporą dawkę rozrywki. Dowcipny styl autora sprawia, że nawet osoby nieprzepadające za historią nie powinny mieć problemu z docenieniem treści książki. Jest to zdecydowanie najśmieszniejsza książka popularnonaukowa jaką kiedykolwiek przeczytałam.

Forsyth zabiera nas w podróż w czasie, zaczynając od początku istnienia ludzkości aż po wiek XX, a to wszystko przez pryzmat spożywania alkoholu (ale nie alkoholizmu). Jak się okazuje, alkohol towarzyszy człowiekowi od zawsze, jednak w różnych kręgach kulturowych różnie podchodzono do jego picia. W niektórych kulturach upijanie się było przymusem, w innych zachowywano umiar, ale zdarzały się też takie, w których za upicie się groziła kara śmierci. Jak widać ? co kraj, to obyczaj. Mark Forsyth nie skupia się tylko na kulturowym aspekcie picia. W jego książce znajdziemy mnóstwo informacji na temat produkcji alkoholu, miejsc jego spożywania a także rytuałów, które temu towarzyszyły.

Ponieważ rzadko zdarza mi się parskać śmiechem w czasie czytania książek (zwłaszcza popularnonaukowych), tym bardziej polecam Wam Krótką historię pijaństwa. Obrany temat jest sam w sobie interesujący, a autor podszedł do niego ciekawie i dość nowatorsko (momentami wręcz brawurowo). Miłośnikom solidnej naukowej literatury pozycja może nie przypaść do gustu z racji lekkiego stylu i dość potocznego języka. Sama doceniam jednak fakt, że po skończonej lekturze zapamiętałam mnóstwo ciekawostek, a przecież o to w sumie trochę chodzi. Jedynym drobnym (tycim, tycim) mankamentem, była delikatna uszczypliwość autora względem niektórych narodowości (zwłaszcza Amerykanów). Innych zastrzeżeń nie mam.
Książka autorstwa Marka Forsytha jest świetną pozycją dla osób, która chciałyby się dowiedzieć czegoś nowego, ale nie bardzo odpowiada im naukowy styl i fachowe nazewnictwo. Czas spędzony z Krótką historią pijaństwa sprawił mi prawdziwą frajdę, której i Wam życzę. Na zdrowie!

2 komentarze

 • Multikulturalny

  Brzmi zachęcająco, słyszałem o tej książce, a teraz wiem, że warto przeczytać. Dzięki. Ale kulturowe aspekty alkoholu to także miejsce spożywania, rytuały i także sposób produkcji, bo produkuje się z konkretnych składników. Ryżu, winogron, owoców, chmielu, miodu. To czego jest pod dostatkiem w danym miejscu.

  Jeszcze jakbyś mogła pokrótce powiedziec o jakich krajach/narodach opowiada, byłbym wdzięczny.

  Pozdrawiam.

  • niepoczytalna

   W książce omówione jest picie starożytnych Greków, Egipcjan, Rzymian, Chińczyków, Wikingów, Azteków, Anglików (z elementami innych krajów europejskich), Australijczyków, Amerykanów i Rosjan. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *