#książki, #book, #recenzja

Piersi. Poradnik dla każdej kobiety

Tytuł: Piersi. Poradnik dla każdej kobiety

Autor: Kristi Funk

Wydawnictwo: Otwarte

Rok wydania: 2018

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Rak piersi to najczęstsza przyczyna śmierci kobiet w wieku 20?59 lat. Co ósma z nas w pewnym momencie będzie musiała stawić czoło tej chorobie. Nie powinnaś mieć wątpliwości, czy to książka dla ciebie.
Jeśli jesteś zdrowa ? dowiesz się, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Poznasz mity dotyczące tej choroby, na przykład że jest ona w pełni uwarunkowana genetycznie (według aktualnych badań tylko 5?10% zachorowań jest wynikiem dziedziczenia). Przekonasz się, że w dużym stopniu od twojego postępowania zależy, czy uda ci się ustrzec przed nowotworem.
Jeśli chorujesz ? dowiesz się, jak przejść przez kolejne etapy choroby, nauczysz się prawidłowo analizować wyniki badań i poznasz dokładne opisy wszystkich dostępnych metod leczenia wykorzystujących najnowsze osiągnięcia naukowe.
Jeśli jesteś po terapii nowotworowej ? dowiesz się, z jakimi dolegliwościami prawdopodobnie będziesz zmagać się jeszcze przez długi czas oraz na co zwracać szczególną uwagę, by w pełni cieszyć się odzyskanym zdrowiem.
To książka dla ciebie, twojej mamy, siostry, przyjaciółki.

 

Lepiej zapobiegać…

Jak pewnie zdążyliście zauważyć, rzadko uprawiam prywatę na blogu, co najwyżej pomarudzę na zimno, katar lub niewyspanie. Na pewno zauważyliście również, że nie pojawiają się tutaj recenzje poradników i nie zamierzam tego zmieniać ? to miejsce będzie przede wszystkim miejscem kolejnych literackich odkryć, a nie rubryką ?dobra rada?. Ale dzisiaj będzie wyjątek. Dzisiaj będzie tak osobiście, jak nigdy jeszcze nie było.

Oprócz nikczemnego wzrostu i krzywych małych palców u dłoni, w genetycznym spadku otrzymałam również mutację BRCA, która od pokoleń nie oszczędza mojej rodziny. Pomimo różnych podobieństw do moich rodziców, dziadków i pradziadków, jednym różnię się na pewno – nie udaję, że nie ma problemu. Nie zamierzam czekać aż zeżre mnie nowotwór. Nie zamierzam zwlekać i żyć w niepewności tak długo, jak tylko się da. Do tej pory nikt w mojej rodzinie z nim nie wygrał – ja mam zamiar być pierwsza. Ale walka nie jest prosta i pomimo regularnych kontroli, pacjentom nie doradza się żadnych metod przeciwdziałania chorobie, a nawet gdy dochodzi do ustalenia planu działania, czy ewentualnego leczenia, zdania poszczególnych lekarzy często są sprzeczne a przekazywane informacje niepełne. Pacjent zostaje sam.

Żyjemy w czasach, w których szum informacyjny jest tak wielki, że chcąc zgłębić jakiś temat, często nie jesteśmy w stanie dojść do prawdy. Jeden poradnik goni następny, a natłok wiadomości w Internecie nie poprawia sytuacji. Kiedy doskwierają nam jakieś dolegliwości, zauważamy coś niepokojącego, zwykle nie umawiamy się na wizytę u lekarza, a sami zaczynamy się diagnozować z wujkiem Google (nie zaprzeczajcie, wszyscy to robimy). O ile w Sieci szukamy odpowiedzi na pytanie o przepis na zapiekankę farmerską, ryzyko jest niewielkie. Kiedy jednak diagnozy wujka G. zaczynają zastępować wizyty u lekarza, sprawa wygląda znacznie poważniej.

Nieprawdziwe dane i samonakręcający się użytkownicy forów są prawdziwym zagrożeniem. Nawet strony, które uchodzą za profesjonalne, często podają sprzeczne informacje. Oczywiście w sytuacji, gdy zauważymy coś niepokojącego najlepiej byłoby od razu pójść z tym do specjalisty, ale lęk czy skrępowanie często bywają silniejsze. Zanim zaczniesz diagnozować się z przeglądarką, zanim stwierdzisz, że dziwny guzek to na pewno nowotwór, zanim dojdziesz do wniosku, że jesteś za młoda by musieć badać się regularnie – sięgnij po tę książkę.

Kristi Funk przeprowadza kobiety przez najważniejsze stadia ich życia. W szczegółowy sposób tłumaczy, jak unikać czynników ryzyka, co zrobić, kiedy odkryjemy coś niepokojącego, jakie mamy alternatywy leczenia, a to wszystko podparte nieprawdopodobną liczbą badań. Jeśli jesteś nastolatką – ta książka jest dla Ciebie. Jeśli jesteś dojrzałą kobietą – ta książka jest dla Ciebie. Jeśli w Twojej rodzinie zdarzały się nowotwory – ta książka jest dla Ciebie. Jeśli masz mutację BRCA – ta książka jest dla Ciebie. Jeśli stwierdzono u Ciebie nowotwór – ta książka jest dla Ciebie. Jeżli chcesz walczyć o swoje zdrowie – ta książka jest dla Ciebie. Jeśli jesteś kobietą – ta książka jest dla Ciebie.

Autorka chwyta swoje czytelniczki za rękę i spokojnie, krok po kroku stara się tłumaczyć jakie zagrożenia na nie czyhają. Pozwala oswoić lęk przed chorobą, a przede wszystkim pomaga podejść do tematu choroby nowotworowej z optymizmem i traktować ją jak walkę, a nie koniec. Nawet nie wyobrażacie sobie, ile same możemy zdziałać.
Może się okazać, że książka Kristi Funk okaże się najważniejszą lekturą w Twoim życiu. Być może pozwoli Ci uniknąć choroby, lub pomoże Ci ją przetrwać, jednak na pewno nie pozostawi Cię bezbronną. Moje Drogie, dziewczyny, kobiety, żony, matki, babcie – dbajmy o siebie dla siebie – nikt za nas tego nie zrobi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *