#książki, #book, #recenzja

Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać

Tytuł: Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać

Autor: Mark Blake

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Rok wydania: 2018

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Oparta m.in. na ponad stu najnowszych wywiadach Prędzej świnie zaczną latać podąża za Floydami całą drogę ? od psychodelicznych nocy w klubie UFO w połowie lat 60. aż do ery gorzkich konfliktów, które położyły kres istnieniu zespołu w połowie lat 80. Mark Blake drobiazgowo opisuje także solowe kariery każdego z członków grupy. Skrupulatna, pracochłonna i ambitna, jak każdy album Pink Floyd, książka Prędzej świnie zaczną latać jest ostatecznym sprawozdaniem z działalności najbardziej angielskiego zespołu rockowego.

 

Najbardziej niesympatyczny zespół na świecie

O muzykach Pink Floyd trudno powiedzieć, że są  “medialnymi bestiami” z parciem na szkło. Choć ich życie prywatne można uznać za dość burzliwe, nie zostali oni gwiazdami bulwarówek i portali plotkarskich. Mark Blake stanął przed niezwykle ciekawym, ale i bardzo trudnym zadaniem – opowiedzeniem historii o ludziach, którzy raczej niechętnie współpracują z dziennikarzami. Jak ukazać geniusz muzyków, a jednocześnie nie starać się wybielać ich nie zawsze miłych zachowań, i trudnych charakterów? Po lekturze jedno wiem na pewno – muzykom Pink Floyd ciężko nadać miano sympatycznych.

Hera, koka, hasz, LSD…

Zespół Pink Floyd rozpoczął swoją działalność w czasach fali hippisowskiej, a co za tym idzie, najróżniejszych eksperymentów z substancjami psychotropowymi. Nie powiem, żebym wcześniej nie miała świadomości o tym, że narkotyki były wtedy dość popularne, ale to co przedstawił Blake, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Ilość substancji “poszerzających horyzonty” we wczesnym życiu zespołu była zatrważająca. Właściwie jakaś 1/5 książki oprócz początków formowania się grupy jest przede wszystkim poświęcona konkretnej subkulturze, ubiorom, miejscom, w których najczęściej przebywali (najczęściej squatom), modnej muzyce i narkotykom, i narkotykom, i narkotykom… Przyznam szczerze, że najtrudniej było mi przebrnąć przez początek książki i czułam się nieco przytłoczona szczegółową charakterystyką epoki i środowiska.

Wielkie rzeczy rodzą się w bólach

Gdy po wielu zawirowaniach sytuacja osobowa zespołu już okrzepła, nadszedł czas na tworzenie muzyki, która trwale zapisała się na kartach historii. Jednak sam proces twórczy okazał się trudny, chaotyczny i niezwykle burzliwy, a to wszystko głownie za sprawą Rogera Watersa, który terroryzował pozostałych członków zespołu. Mark Blake w szczegółowy sposób opisał okoliczności powstawania kolejnych płyt (a właściwie każdego jednego utworu), tras koncertowych, a przede wszystkim niekończącej się szarpaniny pomiędzy muzykami. Wielkie dzieła w tym przypadku wymagały wielkich poświęceń, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu grupy i licznych procesów sądowych. Autor nie rezygnuje jednak z prowadzenia opowieści o tych, którzy odeszli z grupy i tak w pewnym momencie narracja zostaje podzielona pomiędzy Syda Barreta, Rogera Watersa i pozostałych muzyków, próbujących reaktywować zespół.

The grass was greener…

Biografia autorstwa Marka Blake’a jest encyklopedią wiedzy na temat Pink Floyd. Podobnie jak w przypadku poprzedniej pozycji tego autora (Queen. Królewska historia) nie jest to książka bogata w anegdoty i zabawne wspominki, ale za to stanowi doskonałe źródło rzetelnych wiadomości. Chociaż widać, że autor starał się jak mógł, żeby jego relacja była wyważona, to jednak nie da uniknąć niezbyt korzystnej oceny zachowań muzyków z Watersem na czele (nie czytałam nigdy o tak egocentrycznym bufonie). Dla każdego, kto ma ochotę poznać jeden z najlepszych i najważniejszych zespołów, który stał się inspiracją dla następnych pokoleń, Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać powinna być lekturą zadowalającą. Choć początek może nieco zmęczyć, to jednak całość okazuje się pozycją bogatą w informacje i historie, o których wcześniej nie miałam pojęcia – bez zabawnych opowiastek, ale za to rzetelnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *