#książki, #book, #recenzja

Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Tytuł: Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Autor: Kelsey Miller

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Rok wydania: 2019

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Szóstka przyjaciół, którzy stali się rodziną. Serial telewizyjny, który stał się fenomenem. Przyjaciele to ikona, najchętniej oglądany serial telewizyjny. Kiedy w 1994 roku debiutował na ekranach, nikt nawet nie przypuszczał, jak wielki odniesie sukces.
W jakich okolicznościach Jennifer Aniston, Matthew Perry i reszta otrzymali swoje role? Kto spośród nich zarabiał najwięcej? I czy w rzeczywistości również byli przyjaciółmi?
Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie przywołuje nieznane dotąd fakty na temat kultowej produkcji, wspomina najważniejsze i przełomowe sceny, wyjaśnia genezę niektórych wątków oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy. Zabiera czytelników za kulisy i zdradza, jak zmieniali się aktorzy, a wraz z nimi Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey i Phoebe.
Książka Kelsey Miller to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu, a także dla tych, którzy jakimś cudem jeszcze go nie znają i są ciekawi, o co tyle zamieszania.

 

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

Tytuł książki Kelsey Miller wcale nie jest przesadzony – dla wielu ludzi na całym świecie (dla mnie również) Friends pozostanie najlepszym serialem, bezpieczną przystanią, do której ucieka się w gorszy dzień, milutkim kocykiem, który otuli i ukoi drobne smutki. Uwielbiam ten humor, uwielbiam absurdalne przygody, a przede wszystkim relacje szóstki ludzi u progu dorosłego życia, którzy stali się dla siebie (i dla wielu widzów) rodziną. Spodziewać by się można, że autorka – jako fanka sitcomu – napisze pochwalny i bezkrytyczny pean na jego cześć, ale nic z tych rzeczy! I nawet jeśli z wieloma zarzutami się nie zgadzam, to zawsze warto było je poznać, bo rzucają one nowe spojrzenie na coś, co teoretycznie jest mi dobrze znane.

Dla każdego fana Przyjaciół książka Miller będzie pozycją obowiązkową. Szczegóły powstania serialu od castingów (a nawet jeszcze wcześniej) aż do ostatniej klatki – dziesiątki faktów i ciekawostek. Żaden fan serialu nie pogardzi takim zestawieniem wypowiedzi twórców i aktorów oraz wzruszających wspomnień z planu. Ale to jedna strona medalu. Sporą część książki stanowią “tematy poboczne” – próby udowodnienia jak bardzo serial Friends jest seksistowski, homofobiczny i niezróżnicowany kulturowo. A na dodatek anachroniczny (serial ma 25 lat! Litości!). Nie będę się rozpisywać jak bardzo się nie zgadzam z tymi teoriami (może dodam tylko, że w moim odczuciu Przyjaciele to serial ponadczasowy i poruszający uniwersalne problemy i tematy – co potwierdza jego niesłabnąca popularność).

Jeżeli chcecie poznać kulisy powstawania czołówki, ukryte w serialu smaczki, wysokość wynagrodzenia aktorów (astronomiczną!) – to książka dla Was. Dzięki niej znów można przypomnieć sobie nieśmiertelne żarty i przeżyć to jeszcze raz. A zaraz po skończonej lekturze włączyć losowy odcinek Przyjaciół i spędzić miło czas – bo prawdziwi Przyjaciele są zawsze gotowi, by poprawić nam nastrój.

5 komentarzy

  • Dominika Róg-Górecka

    Świetna książka, ciekawostek o “Przyjaciołach” nigdy dość. Na początku obawiałam się, czy nie będzie pisana trochę zbyt “sztywno”, ale nic bardziej mylnego. Fajna, lekka historia, pełna ciekawostek i anegdot. Każdy fan będzie zachwycony.

  • Dominika

    To fajne, ze dzięki książce można wrócić wspomnieniami do ulubionego serialu. Kiedys sporo go oglądała, ale ostatnio jakoś… zapomniałam. Dlatego książka to dla mnie trochę taka podróż sentymentalna, a przy okazji wiele ciekawostek się dowiedziałam 🙂

  • Paulina Wu

    Bardzo dobrze, że autorka nie wychwala serialu za wszelką cenę, z wieloma zarzutami i ja się zgadzam, mimo że serial uwielbiam. Książka jak dla mnie świetna, obowiązkowa dla każdego fana Przyjaciół i nie tylko. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *