#książki, #book, #recenzja

Skarby Queen

Tytuł: Skarby Queen. Oficjalna historia legendy rocka

Autor: Brian May, Roger Taylor, Harry Doherty

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Rok wydania: 2019

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Skarby Queen to opowieść o niesamowicie utalentowanych i popularnych muzykach, którzy przez całą swoją karierę cieszyli się olbrzymim uznaniem fanów. Unikatowe pamiątki z prywatnej kolekcji członków Queen. Zdjęcia tekstów piosenek zapisane odręcznie przez Freddiego Mercury?ego, Briana Maya, Rogera Taylora i Johna Deacona. Słowa, niepublikowane wcześniej fotografie i opowieści zza kulis ? wszystko układa się w tej oficjalnej publikacji w historię jednego z największych zespołów w dziejach muzyki, który bił wszelkie rekordy.

Najliczniejsza widownia na płatnym koncercie, najwięcej tygodni na liście przebojów, status głównej gwiazdy na największym festiwalu w historii. Do tego wyprzedane trasy, podbój list przebojów i pasmo olbrzymich sukcesów przez niemal 50 lat. Setki milionów sprzedanych na całym świecie albumów, singli i wydawnictw wideo. Wśród nagród i wyróżnień zespołu ? zbyt licznych, by je wszystkie wymienić ? powtarzają się tytuły: ?Najlepszy zespół?, ?Najlepsza płyta?, ?Najlepszy singiel?, ?Najlepszy teledysk? i ?Najlepsza grupa koncertowa?. W 2001 roku przyjęto Queen w poczet Rock and Roll Hall of Fame, rok później zespół otrzymał własną gwiazdę na Hollywood Walk of Fame, w 2018 roku zaś film Bohemian Rhapsody stał się najpopularniejszą muzyczną biografią w historii kina.

 

I Want It All!

Oj, polscy fani zespołu Queen bardzo długo musieli czekać na album, którym mogliby poczuć się dopieszczeni. Do tej pory na rynku były dostępne zagraniczne publikacje za astronomiczne kwoty, albo te rodzime z kilkoma wkładkami w środku, na których bez ładu i składu upychano mikroskopijne fotografie w marnej jakości. Pod względem wizualnym Skarby Queen powinny zadowolić nawet najwybredniejszych czytelników.

Jakość wykonania albumu jest zachwycająca. W dużym formacie mamy zawarte skany utworów odręcznie zapisanych przez muzyków, bilety na koncerty, plakaty i ogrom innych pamiątek. I wcale nie trzeba wytężać wzroku, żeby dostrzec najdrobniejsze szczegóły na zamieszczonych fotografiach. Zdjęcia członków zespołu z sesji promujących płyty, z tras koncertowych, z sesji nagraniowych – to wszystko naprawdę cieszy oko. Warstwa “literacka”też prezentuje się bez zarzutu. Warto mieć jednak na uwadze, iż album zawiera bardzo zsyntetyzowaną wiedzę na temat zespołu – krótkie rozdzialiki poświęcone konkretnej płycie lub muzykowi.  Muszę przyznać, że jest to rozwiązanie idealne. Wierni fani na pewno mają już za sobą niejedną obszerną biografię zespołu, więc nie potrzebują kolejnej dawki informacji, a odpowiedniej szaty graficznej. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zespołem Skarby Queen również będą odpowiednią lekturą, ponieważ w przystępny sposób mogą oni przyswoić wszystkie najważniejsze wydarzenia w jego historii, bez zbędnego wchodzenia w szczegóły.

Czy album ma jakieś wady? Jak dla mnie mógłby być nawet trzy razy bardziej obszerny, bo z każdą kolejną stroną chciałam więcej, więcej i więcej! Ale jestem realistką i wiem, że wraz z każdym kolejnym rozdziałem rosłaby cena publikacji – niestety albumy nie należą do tych najtańszych, a za świetną jakość trzeba (niestety) dość słono płacić. Idąc na kompromis (bez zwiększania ceny lub/i rezygnowania ze świetnej jakości wykonania) przyjmuję Skarby Queen w dostępnej formie i cieszę się, że w końcu ktoś postanowił rozpieścić fanów tego, bądź co bądź, jednego z najlepszych w historii muzyki zespołów rockowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *