#książki, #book, #recenzja

Niewidzialny człowiek

Tytuł: Niewidzialny człowiek

Autor: Herbert George Wells

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2020

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Do wiejskiej gospody przybywa mężczyzna w wielkim pilśniowym kapeluszu, od stóp do głów ubrany tak, że nie widać ani centymetra ciała. Nieznajomy jest zziębnięty i pragnie jedynie wynająć ciepły pokój. Prosi też, aby mu nie przeszkadzano, gdyż prowadzi bardzo ważne badania. Zaintrygowana tajemniczym gościem gospodyni usiłuje dowiedzieć się, kim on jest, skąd przybywa i dlaczego z jego pokoju wydobywają się dziwne dźwięki.

Niedługo potem wychodzi na jaw, że mężczyzna to naukowiec, który wynalazł sposób na… niewidzialność, przy okazji sam stając się niedostrzegalnym dla ludzkiego oka. Chciwość i chęć zdobycia profitów przejmują władzę nad jego umysłem do tego stopnia, że nie zawaha się nawet zabić, aby osiągnąć cel…

Niewidzialny człowiek to jedna z najpopularniejszych książek prekursora nowoczesnej fantastyki Herberta George?a Wellsa, należąca do kanonu powieści fantastycznej i będąca źródłem inspiracji dla wielu współczesnych autorów i filmowych twórców.

Lęki wiecznie żywe

Książki sci-fi mają to do siebie, że zwykle poruszają uniwersalne problemy, dzięki czemu zyskują miano ponadczasowych. Herbertowi George’owi Wellsowi na pewno nie można odmówić wizjonerstwa. I chociaż Niewidzialny człowiek nie jest napisany z takim rozmachem jak Wojny światów, to jednak motyw bezwzględnego i egoistycznego naukowca świetnie sprawdza się również dziś.

Tytułowy Niewidzialny człowiek jest wynalazcą, jednak jego motywacje wcale nie są skierowane na odkrycia, które mogliby przysłużyć się ludzkości. Każde jego działanie jest nastawione na dbanie wyłącznie o własne interesy i już samo dojście do momentu niewidzialności jest okupione krzywdą innych ludzi. Główny bohater wzbudza podczas lektury wiele emocji, ale w żaden sposób nie jesteśmy w stanie z nim sympatyzować. Jest wulgarny, agresywny, egoistyczny. Jego zachowania bardziej przywodzą na myśl złośliwego poltergeista niż genialnego naukowca. O ile początkowo jego niegrzeczny styl bycia miał w sobie nawet jakiś akcent humorystyczny, o tyle jego późniejsze okrucieństwo i bezwzględność dalekie są od rozbawiania czytelnika. Obłąkańcze wizje, które roztacza są naprawdę niepokojące.

Powieść Wellsa, z racji niewielkiej objętości, idealnie sprawdzi się jako lektura na jeden, maksymalnie dwa wieczory. Lekkość stylu i polot autora sprawiają, że w pełni możemy wsiąknąć w świat przedstawiony i obcować z cynicznym i groźnym Niewidzialnym człowiekiem. Nie jest to horror, od którego włos nam się zjeży na głowie, ale jako klasyczna powieść grozy na pewno wywołuje uczucie niepokoju. Bo przecież na świecie istnieją ludzie, którzy dążą do celu, nie zważając przy tym zupełnie na innych. I wcale nie muszą być niewidzialnymi naukowcami, by budzić strach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *