#książki, #book, #recenzja

Sztuczna inteligencja

Tytuł: Sztuczna inteligencja

Autor: Boguś Janiszewski, Max Skowider

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2020

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Kolejna książka duetu autorskiego Boguś Janiszewski – Max Skorwider z serii To, o czym dorośli Ci nie mówią.
Dzięki tej książce nie nauczysz się pisać algorytmów ani kodować, ale dowiesz się, co to jest sztuczna inteligencja, skąd wziął się pomysł tworzenia myślących maszyn, ile one potrafią dziś, a ile będą potrafiły wkrótce. I czy należy się tego obawiać. Odkryjesz też, jak myśli i jak uczy się komputer i czy sztuczna inteligencja jest lepsza od ludzkiej?

Wyrusz w fascynującą podróż po świecie nowych technologii i sprawdź, jak wkrótce będzie wyglądała nasza rzeczywistość. Dla fanów smartfonów, komputerów i robotów od 9 do 113 lat!

Z małym zgrzytem

Wielokrotnie już pisałam i napiszę raz jeszcze – seria To, o czym dorośli Ci nie mówią jest jedną z najciekawszych dostępnych pozycji edukacyjnych dla najmłodszych (i nie tylko). W każdym z poruszonych tematów autorzy idealnie dobierają treści, dzięki czemu książki opisują najważniejsze kwestie dotyczące danego zagadnienia, a równocześnie nie są przeładowane informacjami. Nie inaczej jest w przypadku Sztucznej inteligencji, dzięki której nowe oblicze technologii przestaje być wiedzą tajemną.

Bardzo odpowiada mi szata graficzna całej serii oraz (przeważnie) poczucie humoru, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdemu mogą one przypaść do gustu. Do tej drugiej kwestii mam jednak drobne zastrzeżenie. W rozdziale dotyczącym wykorzystania sztucznej inteligencji autorzy poruszyli temat nowoczesnego sposobu prowadzenia wojen, co jest jak najbardziej w porządku (oczywiście poruszony temat, a nie wojny same w sobie), jednak okraszenie tego żartobliwym rysunkiem z killer mamą w roli głównej w moim odczuciu przekroczyło już pewną granicę tego, z czego można pożartować z dziećmi, a z czego nie.

Sztuczna inteligencja to pozycja, która przybliża nam wiedzę na temat tego, z czym obcujemy na co dzień. Co tak naprawdę skrywają nasze smartfony? Jak działają aplikacje? Czym są sieci neuronowe i jak uczą się maszyny? Czy roboty zawładną światem, a jeśli tak, to jak zmieni się ludzkość? I dlaczego “dane to nowa ropa naftowa”? – to kwestie, które dotyczą właściwie każdego z nas, a odpowiedzi na wszystkie te pytania czekają w kolejnej publikacji duetu Janiszewski – Skowider.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *