#książki, #book, #recenzja

Matka noc

Tytuł: Matka noc

Autor: Kurt Vonnegut

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2019

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Pierwsza ?polityczna? powieść Kurta Vonneguta ukazująca dramat człowieka uwikłanego w grę sił, które go przerastają.

Amerykański pisarz Howard W. Campbell jr, umieszczony podczas II wojny światowej przez amerykański wywiad w samym sercu nazistowskiej machiny propagandowej, po latach staje przed sądem państwa Izrael jako zbrodniarz wojenny. Jego osobą interesuje się również wywiad radziecki? Życie Howarda W. Campbella jr. zmienia się w koszmar, z którego jedynym wyjściem może okazać się śmierć.

 

Ofiary wojennej machiny

W swojej twórczości Kurt Vonnegut przedstawił wiele oblicz wojennego cierpienia – mordowania bezbronnych cywilów, wysyłania na front nastolatków, bombardowania, Holocaust, zespół stresu pourazowego. Każda kolejna książka opowiada o kolejnych ofiarach polityki mocarstw, które za nic mają losy jednostki. Matka noc również opowiada o losach człowieka dotkniętego piętnem, które swoją pełnię osiągnęło dopiero wiele lat po skończonej wojnie.

Powieść Vonneguta stawia przed czytelnikiem wiele ważnych pytań – czy to, co obserwujemy jest prawdą, czy tylko elementem gry politycznej? Czy złe czyny może usprawiedliwiać dobra idea, która im przyświeca? Czy można poświęcać jednostkę dla dobra ogółu? I chociaż tematyka książki nie wydaje się zbyt aktualna, to jej ujęcie sprawia, że poruszone problemy okazują się być naglące i wiecznie żywe.

Matka noc to zdecydowanie jedna z poważniejszych powieści Vonneguta. Niewiele jest w niej charakterystycznej ironii i poczucia humoru, a jeśli już, to zdecydowanie bardziej gorzkiego niż w pozostałych jego dziełach. Tragiczne losy Howarda W. Campbella Jr nie są materiałem do żartów, a typowy dla autora absurd w przypadku tej historii był całkowicie zbędny.

Prozę Vonneguta albo się kocha, albo nienawidzi, jednak trudno pozostać wobec niej obojętnym. Matka noc to kolejna bardzo dobra powieść w jego pisarskim dorobku z idealnie ujętą małością człowieka wobec wielkiej polityki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *