#książki, #book, #recenzja

Stranger Things


Tytuł: Seria Stranger Things

Autor: Keith Champagne, Jody Houser, Stefano Martino, Lauren Affe, Aleksi Briclot, Edgar Salazar, Ryan Kelly

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Rok wydania: 2019-2020

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Dowiedzcie się, co się działo z Willem podczas jego nieobecności w pierwszym sezonie kultowego serialu Stranger Things dostępnego na Netflixie! Przeczytajcie komiks napisany przez znakomitą Jody Houser (autorkę wielu innych komiksów, np. Doctor Who, Gwiezdne wojny) i narysowany przez Stefana Martino (m.in. Doctor Who, Nosferatu, Gwiezdne Wojny).

***

Ameryka, 1978. Trwa zimna wojna, a uczeni zapuszczają się w niebezpieczne rejony nauki…
Doktor Brenner kieruje tajnym projektem MK ULTRA. Jak daleko się posunie, aby zdobyć upragnioną władzę?
Francine byłaby przeciętną nastolatką, gdyby nie jej nadzwyczajne zdolności. Zamiast wyginać się z przyjaciółmi w rytm najnowszych przebojów, tkwi w laboratorium w Hawkins, gdzie pod czujnym okiem doktora Brennera i jego personelu jest poddawana eksperymentom. Dziewczyna czuje się wykorzystywana, ma wrażenie, że chcą z niej zrobić niebezpieczną broń? Stres związany z przymusowymi testami odblokowuje mroczną wizję przyszłości, z którą Francine nie chce mieć nic wspólnego. I którą ma nadzieję zmienić.

***

Kilka lat od ucieczki z laboratorium w Hawkins dwoje dawnych pacjentów doktora Brennera ? Ricky i Marcy ? próbuje wieść normalne życie. Jednak gdy docierają do nich informacje o zamknięciu placówki, ruszają na szalone poszukiwania siostry bliźniaczki Marcy. Dziewiątka jest obdarzona pirokinetycznymi zdolnościami ? jeśli jej nie znajdą i nie uwolnią od mocy szkodliwej wyobraźni, może obrócić w popiół niemal wszystko. Im są bliżej dziewczyny, tym więcej sekretów wychodzi na jaw. Czy uda im się odnaleźć Jamie, zanim zniszczy cały świat?
Seria oko cieszy!
Po komiksy sięgam rzadko, jednak w oczekiwaniu na kolejny sezon serialu (w który wsiąknęłam doszczętnie), postanowiłam sięgnąć po wersję graficzną, nie do końca jednak wiedząc, czego mogę się po niej spodziewać. Na portalach książkowych krążą skrajne opinie – od zachwytów po rozczarowanie. Nie miałam więc innego wyjścia, jak samodzielnie sprawdzić w czym rzecz.
Jedno musicie wiedzieć – historie kolejnych części nie powielają fabuły serialu. Nie jest to rysunkowa wersja netflixowej produkcji, za co oberwało jej się srogo w wielu recenzjach. Czy to wada? Według mnie: nie. Serial widziałam i owszem, chętnie przyswoiłabym go również w formie obrazkowej, jednak w najmniejszym stopniu nie mam pretensji do twórców, że nie oddali serialowej fabuły.
Co zatem znajdziemy w środku? Każda część rozszerza nam uniwersum, które znamy z ekranu. W pierwszym tomie otrzymujemy historię opowiedzianą z perspektywy Willa, czyli coś czego w samym serialu było niewiele. Kolejne dwie części na podstawie losów bohaterów niewystępujących lub odgrywających poboczne role w wersji serialowej, przybliżają mechanizmy funkcjonowania projektu Martina Brennera, który sam w sobie jest bardzo wdzięcznym tematem.
Pod względem artystycznym wszystkie części cieszą oko, zwłaszcza duże ilustracje, które są wystawione jak gdyby poza główną fabułą – te są zachwycające. Również pod względem technicznym niczego nie jestem w stanie zarzucić serii – całość wydrukowana na wysokiej jakości papierze, pachnąca aż miło.
Chociaż dla mnie seria komiksów Stranger Things ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, zdaję sobie sprawę, że nie jest to lektura dla każdego. Na pewno sprawdzi się ona w przypadku osób, które nie widziały serialu i chciałyby zacząć od wersji ilustrowanej. Nie spełni ona również oczekiwań tych, którzy spodziewają się przeniesienia na karty serialowej fabuły. Jednak wierni miłośnicy serialu powinni być usatysfakcjonowani takim dopełnieniem, które daje szersze spojrzenie na świat okrojony w serialu oraz problemy, które na ekranie nie zostały w pełni wyczerpane. W moim odczuciu seria wykorzystała swój potencjał i jeśli ukażą się kolejne części, to na pewno rychło je nabędę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *