#książki, #book, #recenzja

Smakologia

Tytuł: Smakologia

Autor: Ola Woldańska – Płocińska

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2020

 

Opis ze strony wydawnictwa:

Kontynuacja serii, w której do tej pory ukazały się: ?Zwierzokracja? ? książka o prawach zwierząt oraz ?Śmieciogród? ? o śmieciach, niemarnowaniu, ekologii i dbaniu o Ziemię. Tym razem Ola Woldańska-Płocińska bierze na warsztat inny ważny dla świata temat ? jedzenie.

To, co jemy i jak jemy, wpływa nie tylko na nasze zdrowie i życie, ale i na kondycję naszej planety.
SMAKOLOGIA opowiada o jedzeniu w kontekstach: historycznym, kulturowym, środowiskowym i zdrowotnym. Wybierzcie z menu smakowite wątki i czytajcie bez pośpiechu, najlepiej dzieląc się z innymi.

Czy można jeść parówki na śniadanie, obiad i kolację? Skąd w Europie wzięły się sztućce? Czy szybkie jedzenie jest modne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w “Smakologii”. To piękna książka, pełna ciekawostek o jedzeniu, dla małych i dużych! Czytajcie, rozmawiajcie i jedzcie dobrze!

Jedz z głową!

Książki autorstwa Oli Woldańskiej-Płocińskiej są pozycjami budującymi świadomość na wielu płaszczyznach. Zwierzokracja uczyła szacunku do innych gatunków, Śmieciogród uświadamiał jak poważnym zagrożeniem jest nieustanna i masowa produkcja śmieci oraz zachęcał do zmniejszenia konsumpcjonizmu. Ostatnia i najnowsza pozycja opowiada o jedzeniu i jak zwykle nie tylko zwraca uwagę na wiele problemów, ale również cieszy oko fantastyczną oprawą.

Smakologia dostarcza bardzo szerokiej wiedzy o tym, co i jak spożywamy – co jedli nasi przodkowie, co jest wartościowym posiłkiem, a co nie, jak świadomie robić zakupy. Ola Woldańska-Płocińska uświadamia najmłodszych czytelników (no dobra, tak całkiem szczerze, to nie tylko najmłodszych), jak poważnym i powszechnym problemem jest marnowanie żywności, dlaczego zamiast po fast foody powinniśmy sięgnąć po slow food i dlaczego czytane etykiet jest takie ważna.

Lektura Smakologii jest świetną okazją, by zauważyć jak bardzo różnimy się pod względem tego co i jak jemy. Są ludzie z którzy unikają niektórych pokarmów ze względów religijnych, inni z przyczyn ideologicznych, jeszcze inni cierpią na alergie i nietolerancje pokarmowe. W czasie, gdy jedni jedzenie marnują, są ludzie z którzy głodują. W kwestii jedzenia wiele nas różni, ale jedno jest wspólne dla wszystkich ludzi – wszyscy potrzebujemy jedzenia, by żyć.

Smakologia jest kolejną znakomitą książką edukacyjną, jednak oprócz wartości merytorycznych, również warstwa estetyczna zasługuje na uznanie. Każda kolejna książka autorstwa Oli Woldańskiej-Płocińskiej trzyma bardzo wysoki poziom i dobrze! Bo że świadomych najmłodszych wyrosną świadomi dorośli, a to przecież to oni będą kształtować świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *