#książki, #book, #recenzja

Morderstwo w Orient Expressie

Tytuł: Morderstwo w Orient Expressie

Autor: Agatha Christie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Rok wydania: 2019

Opis ze strony wydawnictwa:

Ekskluzywna edycja kolekcjonerska wybranych dzieł Agaty Christie z okazji 100-lecia wydania pierwszej książki z Herkulesem Poirot.

Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego podróż zamienia się w śledztwo. Fakty wskazują, że zabójca zajmuje przedział w tym samym wagonie? Czy Poirot zdoła rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? Sprawa nie należy do łatwych – każdy pasażer jest podejrzany?

Klasyka w mistrzowskiej oprawie

Nie od dziś wiadomo, że królową kryminału jest Agatha Christie, a jej powieści uznawane są powszechnie za klasykę gatunku. Po wielu latach powróciłam do jej najpopularniejszej historii i nie ukrywam, że czerpałam z lektury taka samą rozrywkę, jak za pierwszym razem (głównie dlatego, że po jakimś czasie zapominam, kto jest mordercą, więc zakończenie znów było zaskoczeniem).

Współczesne kryminały prześcigają się w szokowaniu czytelnika coraz to bardziej wymyślnymi fabułami i krwawymi zbrodniami, zupełnie marginalizując fakt, że powieść kryminalna powinna być niezłym ćwiczeniem dla szarych komórek czytelnika. Najważniejsza powinna być zagadka i dochodzenie do jej rozwiązania, a nie tanie efekciarstwo. I właśnie to znajdziemy w powieści Christie – logiczne, drobiazgowe dochodzenie do prawdy.

Na pewno znajdą się malkontenci, którzy zaczną narzekać, że kryminały Christie trącą już myszką i są przewidywalne. No cóż, ich prawo. W moim odczuciu Morderstwo w Orient Expressie ma niesamowity klimat epoki, która już przebrzmiała. Bohaterowie może nie są jakoś bardzo rozbudowani, ale są wystarczająco charakterystyczni, by móc bez problemu podążać za fabułą. I oczywiście sam Poirot, może niezbyt sympatyczny, ale intrygujący.

Wydawnictwo Dolnośląskie postanowiło wznowić powieści królowej kryminału w sposób godny tego tytułu. Morderstwo w Orient Expressie to z pewnością jedna z piękniej i staranniej wydanych książek w mojej biblioteczce. Jako okładkowa sroka na pewno będę polować na kolejne powieści wydane w tej szacie graficznej i rozwiązywać kolejne kryminalne zagadki z legendarnym Herkulesem Poirot. Wszak klasyki nigdy zbyt wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *