#książki, #book, #recenzja

Wykopaliska

Tytuł: Wykopaliska

Autor: John Preston

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2021

 

 

Opis ze strony wydawnictwa:

W długie, upalne lato roku 1939 Wielka Brytania szykuje się do wojny, ale na położonej w hrabstwie Suffolk nadrzecznej farmie górę biorą zupełnie innego rodzaju emocje. Pani Pretty, owdowiała właścicielka majątku, znajduje wreszcie potwierdzenia własnego przeczucia, że posiadana przez nią ziemia skrywa najprawdziwszy skarb. W miarę postępów prac archeologicznych staje się jasne, że ów skarb to nie jest to znalezisko, jakich wiele?

 

Kameralna opowieść o przemijaniu

Powieść na pierwszy rzut oka niepozorna. Opis i niewielkie rozmiary zapowiadały niezobowiązującą historię obyczajową, a tymczasem pod płaszczykiem prostej fabuły otrzymujemy niezwykle klimatyczną opowieść o przemijaniu.

Fabułę Wykopalisk możemy odbierać na dwóch płaszczyznach – dosłownej, dotyczącej prac archeologicznych i związanych z nimi bohaterów, oraz bardziej metafizycznej dotykającej elementów, które podkreślają ulotność wszystkiego, co nas otacza.  Rzeczy materialne niszczeją, rozpadają się aż w końcu zostaje po nich pył. W pył obracają się też ludzie, ale co zostaje z ich marzeń, pragnień, uczuć, ambicji? Czy w ogóle zostanie po nich cokolwiek poza niewiele znaczącymi drobiazgami?

Powieść Johna Prestona toczy się niespiesznie, ale dzięki temu czytelnik ma możliwość całkowicie wsiąknąć w nastrój, który często zmienia się pod wpływem elementów krajobrazu i pogody. O bohaterach dowiadujemy się z jednej strony niewiele, ale jednocześnie to, co wiemy, zdaje się oddawać ich istotę. Każdy z nich toczy indywidualną walkę z tym samym przeciwnikiem – czasem.

Właściwie niewiele więcej można napisać na temat Wykopalisk, by nie zdradzić zbyt wiele z fabuły. Dla mnie jest to maleńki wycinek historii ludzi, którzy walczą o ocalenie szczątków dawno wymarłej cywilizacji w chwili, gdy ich własna zagrożona jest upadkiem. W całej tej opowieści jest coś urokliwego, subtelnego, co trudno ubrać w słowa. Dla miłośników wartkiej akcji być może nie będzie to pozycja, po którą koniecznie trzeba sięgnąć, ale czytelnicy klimatycznych powieści obyczajowych mogą być mile zaskoczeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *