#książki, #book, #recenzja

Gambit królowej

Tytuł: Gambit królowej

Autor: Walter Tevis

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne

Rok wydania: 2020

 

Opis wydawcy:

W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój.

Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.

Gambit królowej to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.

Życiowa rozgrywka

Czy książka, której fabuła obraca się wokół tematu, o którym nie mamy zielonego pojęcia, może być fascynująca? Otóż może. Ciągle nie mogę wyjść z podziwu, jak z tak niezbyt porywającej (w moim mniemaniu) dziedziny, jaką są szachy, można stworzyć tak wciągającą powieść. Jak widać, prawdziwa pasja jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności – nawet opornego czytelnika.

Gambit królowej jest przykładem idealnie skonstruowanej historii, w której wszystkie elementy są precyzyjnie wyważone. Jakiekolwiek zmiany w życiorysie Elizabeth mogłyby przemienić tę historię w ckliwy dramat lub nudną papkę dla szachowych ekspertów. Tymczasem losy głównej bohaterki, choć przeplatane dramatycznymi wydarzeniami, są niezwykle inspirujące i wciągające do tego stopnia, że powieść pochłania się za jednym podejściem.

Beth Harmon jest jedyną z bardziej nietypowych i nieszablonowych bohaterek literackich. Jest to postać od najmłodszych lat skupiona na jednym celu i chociaż czasem, na skutek różnych życiowych potknięć i zakrętów, cel ten znika jej z oczu, to mimo wszystko jest on stały, niezmienny i stanowi fundament jej istnienia. Beth Harmon nie jest bohaterką, którą bezwzględnie się lubi, ale mimo jej wad, nieustannie się jej kibicuje.

Gambit królowej to historia, która ma szansę trafić do wielu czytelników – nieznajomość szachowych reguł nie jest żadną przeszkodą. Przede wszystkim jest to opowieść o pasji ważniejszej niż wszystko inne. Pasji, która wygrywa z przyjaźnią, miłością, ale również z demonami głównej bohaterki. Walki, które toczy, rozgrywają się nie tylko na szachownicy, ale również, a może przede wszystkim, w jej osobistym życiu, co czyni całą historię bardziej uniwersalną. Porywająca lektura z fantastycznym, wyrazistym tłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *