#książki, #book, #recenzja

Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia

Tytuł: Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia

Autor: Carl Rollyson

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2021

 

Opis wydawcy:

“Ostatnie dni Sylvii Plath” opowiadają głównie o ciągu niefortunnych zdarzeń, które położyły się cieniem na siedmiu miesiącach poprzedzających śmierć poetki, kiedy to próbowała odzyskać własne życie pod obstrzałem gróźb i próśb jej męża, Teda Hughesa. Przyjaciele, rodzina i współpracownicy Hughesa, omamieni jego charyzmą, widzieli w Sylvii zagrażającą mu gorgonę. W tej atmosferze oblężenia udręczona Plath nadal pisała, utrzymywała kontakt z bliskimi i opiekowała się dwójką małych dzieci. Carl Rollyson zwraca honor wizerunkowi kobiety nazbyt często przedstawianej z punktu widzenia męża i jego świty, czyli ofiary własnej histerycznej natury.  Dlaczego Ted Hughes uznał relację z terapeutką za szkodliwą dla swojej żony? W jaki sposób on i jego poplecznicy zinterpretowali wydarzenia poprzedzające śmierć poetki? Próba odpowiedzi na podobne pytania to część tej skondensowanej, kontrowersyjnej opowieści.

Emocjonalne wielokąty

Chociaż od śmierci Sylvii Plath minęło pięćdziesiąt osiem lat, jej twórczość ciągle cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników, a kolejne wznowienia powieści pojawiają się na rynku wydawniczym. Plath niewątpliwie była obdarzona talentem oraz ogromną wrażliwością, ale do nieustającej popularności dzieł przyczyniła się również jej tragiczna biografia, a ostatnie tygodnie życia niezmiennie pozostają w kręgu zainteresowań zarówno biografów, jak i czytelników.

W Ostatnich dniach Sylvii Plath Carl Rollyson stara się odtworzyć wydarzenia oraz stan psychiczny poetki, które doprowadziły ją do dramatycznej decyzji o odebraniu sobie życia, ale tak naprawdę jest to tylko część tego, co książka w sobie zawiera. Sporo miejsca autor poświęcił kwestii, która wydaje się drugorzędna – miejscu kobiety – w tym przypadku Plath – w życiu społecznym i rodzinnym.

Z biografii autorstwa Rollysona wyłania się portret kobiety, która dokłada wszelkich starań by wszystkie swoje role odgrywać jak najlepiej, co – jeśli wierzyć autorowi – przez długi czas naprawdę się jej udawało. Uznana poetka, wspierająca żona, oddana i zaangażowana matka oraz zorganizowana pani domu, a mimo to przez wielu – głównie przez znajomych Teda Hughesa, sprowadzona do roli sprzątaczki, kucharki i żony swojego męża.

Carl Rollyson stopniowo odsłania przyczyny, dla których małżeństwo Plath i Hughesa było skazane na porażkę i choć zdrady Teda na pewno przelały czarę goryczy, nie były one jedynymi problemami w ich związku. Ostatnie dni Sylvii Plath ukazują Hughesa w bardzo niekorzystnym świetle jako człowieka, który w takim samym stopniu podziwia swoją żonę (choćby za umiejętność łączenia wszystkich życiowych ról, którym on na dłuższą metę nie był w stanie podołać), jak nie może jej znieść i próbuje ją złamać przy każdej nadarzającej się okazji.

Historia rodzinna Sylvii Plath pokazuje, do czego doprowadza brak komunikacji i zrozumienia (np. mechanizmów zaburzeń psychicznych). Nierówny podział obowiązków w małżeństwie, a po jego rozpadzie zrzucenie całej odpowiedzialności za wychowanie dzieci, zarabianie pieniędzy i utrzymanie domu na barki Plath doprowadziły do jej wycieńczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jednak nawet po śmieci pisarki Ted Hughes nie uwolnił się od jej widma, które towarzyszyło mu we wszystkich związkach aż do śmierci.

Ostatnie dni Sylvii Plath są wciągającą opowieścią o jednej z najsłynniejszych pisarek na świecie. To obraz kobiety ambitnej, niezwykle wrażliwej, ale również udręczonej przez własne demony. Nietrudno odnieść wrażenie, że w swojej narracji Carl Rollyson nie jest do końca bezstronny i sposób w jaki pisze o Tedzie Hughesie momentami za bardzo oddaje jego stosunek do męża Plath. W biografiach zdecydowanie wolę, gdy autor unika oceny moralnej bohaterów, o których pisze i skupia się na przekazaniu faktów w sposób jak najmniej nacechowany własnymi opiniami i sądami. Jednak mimo wszystko polecam Ostatnie dni Sylvii Plath ponieważ rzucają ciekawe światło na jej życie, twórczość, relacje z najbliższymi, a przede wszystkim na podjęte przez nią decyzje.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *