#książki, #book, #recenzja

Emocje

Tytuł: Emocje

Autor: Boguś Janiszewski, Max Skowider

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2021

 

Opis wydawcy:

Kolejny tytuł z bestsellerowej serii To, o czym dorośli Ci nie mówią dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak to się dzieje, że czasem rozpiera nas szczęście, a czasem ogarnia smutek, i jak rozszyfrować inne emocje. W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania:
Czy potrzebujemy emocji i czemu tak bardzo?
Dlaczego emocje czasem nas ponoszą?
Ile jest w nas chemii, a ile rozumu?
Czy można być szczęśliwym bez przerwy?
Do czego przydają się lęk i złość?
Co nami steruje ? serce czy rozum?
Czy emocje da się ogarnąć i czy w ogóle warto?

Co nam w głowach siedzi?

Walory edukacyjne serii To, o czym dorośli Ci nie mówią są niezaprzeczalnie. Autorzy przybliżają najmłodszym proste odpowiedzi na trudne pytania, tłumaczą złożone mechanizmy. Nie inaczej jest w przypadku Emocji, a było to przecież nie lada wyzwanie, bo jak zrozumieć najbardziej skomplikowany ze wszystkich układów?

Duet Janiszewski-Skowider jak zwykle podszedł do strony merytorycznej bardzo poważnie i rozpoczął od przypomnienia pewnych elementów, które pojawiły się we wcześniejszych częściach – początki człowieka, mechanizmy obronne i kolejne stopnie zarządzania tym, co mamy w głowach. Później autorzy przechodzą do omówienia podstawowych emocji, tego jak na nas wpływają i jak sobie z nimi radzić. A co najważniejsze, podkreślają, że nie ma złych emocji i nawet te, które wydają się negatywne, można przekuć w coś pozytywnego.

Lekko, przejrzyście i jak zwykle w miły dla oka sposób możemy poznać różne zawiłości uczuć. Nawet dla dorosłego czytelnika lektura może być naprawdę przyjemna. Gdybym jednak miała coś zmienić, to wyrzuciłabym z niej wszystkie żarty z politycznym podtekstem. Zwykle lubię poczucie humoru autorów, ich gry słowne, ale książka nie dotyczy aktualnych układów politycznych. Dzieci i tak najprawdopodobniej nie zrozumieją podtekstów, a dorosłych co najwyżej zirytuje fakt, że lektura, od której oczekiwali edukacji i rozrywki, zamiast być odskocznią, przypomina o frustrujących realiach.

Jeżeli szukacie mądrych i ciekawie napisanych książek dla najmłodszych, to seria To, o czym dorośli Ci nie mówią jest bardzo dobrym wyborem, zarówno Emocje, jak i poprzednie części. Rzetelne podejście do poruszanych tematów oraz poważne traktowanie swoich czytelników (choćby przez podanie na końcu źródeł, z których korzystano) sprawiają, że trudno o inną kolekcję, która byłaby dla niej konkurencyjna, zarówno pod względem wiedzy, jak i sposobu jej podania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *