Z dala od zgiełku
Tytuł: Z dala od zgiełku
Autor: Thomas Hardy
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2015
Opis wydawcy:
Prowincja dziewiętnastowiecznej Anglii. Betsaba Everdene dziedziczy po wuju farmę. Postanawia sama zająć się gospodarstwem, nie czekając na księcia z bajki. Jej uroda oraz niezależność działają jednak na mężczyzn jak magnes. O względy dziewczyny zabiega trzech dżentelmenów, każdy o silnej osobowości. Jest wśród nich Gabriel Oak ? poczciwy farmer, właściciel ziemski William Boldwood oraz Franciszek Troy ? sierżant królewskich dragonów, kobieciarz i hulaka.
Nieoczywiste wybory, sercowe rozterki oraz pomyłki losu ? życie niesie wiele niespodzianek, ale Betsaba zrobi wszystko, żeby się odnaleźć w świecie rządzonym przez mężczyzn.
Romans agrarny
Proza Thomasa Hardy’ego to opowieści rodem z sielskiego gospodarstwa. Czuć wyraźną fascynację autora tematami agrarnymi, ale żeby mi to jakoś szczególnie przeszkadzało, to nie. Raczej wywoływało uśmiech, najczęściej przy szczegółowych, niemalże poetyckich opisach rogacizny. Ale przecież Z dala od zgiełku to nie tylko prezentacja krów i owiec.
Powieść Hardy’ego nie jest zbyt wyszukana zarówno pod względem języka jak i fabuły, ale jest w niej coś uroczego, co zachęca do dalszej lektury. Główna bohaterka może nie należy do najbardziej rozgarniętych istot, ale ma swoje zdanie (nawet jeżeli nie jest ono najmądrzejsze). Betsaba to młoda i próżna dziewczyna, ale w gruncie rzeczy jej wrażliwość kupuje sympatię czytelnika.
Z dala od zgiełku ma w sobie dużo z klasycznego romansu, ale z dość przyjemną fabularnie intrygą, związaną z postacią pewnego sierżanta. Całość wypada naprawdę nieźle, zapewne za sprawą tego, że wątki matrymonialne są pozbawione romantycznego rozmemłania, które zwykle pojawia się w tym gatunku. Jeżeli nie lubicie górnolotnych wynurzeń – spokojnie, Hardy oszczędził tego swoim czytelnikom.
Z dala od zgiełku to opowieść o życiu na prowincji, o wartości pracy i radości jaką może ona dawać. Uczynienie główną bohaterką młodej niezależnej, kobiety, to również dość ciekawy zabieg, nieco wbrew epoce, w której ta historia powstała. Powieść Hardy’ego to lekka, przyjemna opowieść z morałem, w jaki sposób powinno się dobierać człowieka, z którym chce się spędzić resztę życia.