#książki, #book, #recenzja

Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa

Tytuł: Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa

Autor: Grady Hendrix

Wydawnictwo: Vesper

Rok wydania: 2021

 

Opis wydawcy:

Bohaterką powieści, dziejącej się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku na przedmieściach Charlestown, jest Patricia Campbell ? niczym niewyróżniająca się kura domowa, której jedynym urozmaiceniem w nudnym, monotonnym życiu są spotkania w lokalnym klubie literackim.
Kiedy w okolicy zaczynają ginąć dzieci, Patricia, jako zagorzała fanka kryminałów, powieści detektywistycznych i horrorów, z pomocą koleżanek z klubu rozpoczyna prywatne śledztwo. Szybko okazuje się, że to przystojny, wrażliwy i szarmancki James Harris, jeden z sąsiadów, może być zamieszany w te porwania, a jego prawdziwa natura jest zdecydowanie bardziej przerażająca niż fabuła niejednej z omawianych przez nie książek?

 

Jaki to był piękny kicz

Kiedy tylko założę sobie, że w kwestii książkowego horroru (zwłaszcza o wampirach) już naprawdę nic mnie nie zaskoczy wtedy – cały na biało – wchodzi Grady Hendrix. Jeżeli macie słabość do kiczowatej stylistyki przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, koniecznie powinniście sięgnąć po Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa (już sam tytuł mnie rozbraja).

Czy można sobie wyobrazić nudniejszą bohaterkę, niż kura domowa z amerykańskiego przedmieścia? Taka bez reszty oddana rodzinie, przytłoczona przez obowiązki domowe, namiętnie czytająca pulpowe powieści, traktowana protekcjonalnie przez męża i jego kolegów? Nie dajcie się zwieść – diabeł tkwi w szczegółach. Może Patricia Campbell jest uległa, może altruizm to jej drugie imię, ale tylko do momentu, kiedy ktoś (lub coś) nie zacznie zagrażać jej dzieciom.

W powieści Grady’ego najbardziej podoba mi się to, że pod płaszczykiem nieco tandetnej pisaniny skrywają się całkiem poważne problemy – dyskryminacji kobiet, przemocy – fizycznej i ekonomicznej, rasizmu. Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa niezaprzeczalnie jest literaturą rozrywkową, ale oprócz rozrywki potrafi nienachalnie przemycić poważniejsze treści.

Gdyby twórcy Stranger Things zechcieli nakręcić serial o przygodach żon i matek, a nie ich dzieci, Grady mógłby zostać głównym scenarzystą. Uwielbiam ten klimat, uwielbiam puszczanie oczka do czytelnika i wartką akcję, która sprawia, że rozdział ucieka za rozdziałem. Poradnik zabójców wampirów to naprawdę dobrze napisana opowieść o prawdziwej kobiecej przyjaźni – ponad podziałami i różnicami. Horror – jednocześnie klasyczny, ale też pod wieloma względami świeży i oryginalny – połączony z silnymi wątkami feministycznymi – to trzeba sprawdzić na własnej skórze.

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *