#książki, #book, #recenzja

Kotański. Bóg Ojciec Konfrontacja

Tytuł: Kotański. Bóg Ojciec Konfrontacja. Opowieść o legendarnym twórcy Monaru

Autor: Anna Kamińska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2021

 

 

Opis wydawcy:

Kotan Superstar. Poruszający, mocny i pierwszy tak wielowymiarowy portret Marka Kotańskiego – człowieka, który poświęcił wszystko dla tych, których nikt inny nie dostrzegał.

Przełom lat 60 i 70 XX wieku. Oficjalnie problem narkotykowy w PRL-u nie istnieje. W rzeczywistości coraz więcej młodych ludzi sięga po morfinę, czy pierwszą polską amfetaminę, odurza się, biorąc leki i wąchając kleje. Początkujący psycholog, Marek Kotański, problem zauważa i zaczyna działać. Odważnie, z uporem i bez kompromisów. Traktowany przez swoje pacjentki i pacjentów jak ojciec, a potem bóg, dzięki empatii, pasji i niezrównanej intuicji pozwala im powrócić do normalnego życia. Wielu krytykuje jego metody i mówi o nim „kontrowersyjny”, dla innych to „genialny terapeuta”. Z potencjałem do bycia gwiazdą, będzie porywać tłumy w ogólnopolskich akcjach. Pełen sprzeczności, domagający się od innych nieustającej uwagi, uwielbienia i akceptacji. Otrzymujący mnóstwo dowodów miłości i pogrążony w samotności.

Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja to pierwsza biografia pióra Anny Kamińskiej poświęcona mężczyźnie. Barwna, wstrząsająca i dociekliwa. Przedstawiająca nie tylko powstawanie legendy Marka Kotańskiego oczami jego pierwszych pacjentów, współpracowników czy rodziny, ale też historię Monaru, polskiej służby zdrowia i (nie)radzenia sobie przez państwo z osobami dotkniętymi problemem narkotykowym, alkoholizmem czy bezdomnością.

Książka ukazująca jak wiele jeszcze mamy do przepracowania, by stać się społeczeństwem wolnym od dyskryminacji, hipokryzji czy nietolerancji. I znieczulicy.

Ludzkie oblicze

Marek Kotański jeszcze za życia dla wielu stał się żywym pomnikiem, a przynajmniej tak mogło się wydawać. Był prekursorem w dziedzinie leczenia narkomanii w Polsce, ale przede wszystkim człowiekiem, który zjawiał się w pełnej gotowości tam, gdzie był potrzebny. Ile boskiego miłosierdzia potrzeba, żeby bez cienia namysłu otoczyć opieką osobę brudną, oblepioną wymiocinami, zawszawioną, z jątrzącymi się ranami? Jaki człowiek skrywał się za tą fasadą?

Kotański kojarzony jest przede wszystkim z otoczenia kompleksową opieką osoby uzależnione od narkotyków i alkoholu. Swoją działalność rozpoczął w momencie, w którym narkomania w Polsce oficjalnie nie istniała, a uzależnieni trafiali na zwykle oddziały psychiatryczne, nie otrzymując odpowiedniej pomocy. Kotański stał się prekursorem w dziedzinie leczenia narkomanii nie tylko kraju, ale również w Europie.  Opracowane przez niego metody – choć dziś wydają się kontrowersyjne i nie do przyjęcia – przynosiły efekty, dając początek organizacjom pomocowym, które funkcjonują do dziś.

Z biografii autorstwa Anny Kamińskiej dowiemy się wiele o narkomanii w Polsce, o przemianach społecznych, metodach leczenia uzależnień, uświadamiających happeningach oraz o wszystkich organizacjach stworzonych  z inicjatywy Kotańskiego. A sam Kotański? Przeczytamy o jego dzieciństwie i młodości, bardzo skromnie o związkach, o małżeństwie i córce właściwie niewiele więcej. Dowiemy się, że był łasuchem, miał słabość do dobrych ubrań i samochodów, ale Kotański żył przede wszystkim swoją pracą. Pomaganie ludziom  (nieważne czy w pełni bezinteresowne czy nie) wypełniało jego życie bez reszty.

Z książki Anny Kamińskiej wyłania się obraz człowieka trudnego, nieskłonnego do ustępstw. Z jednej strony bez reszty oddanego pomaganiu innym, z drugiej szukającego bezwarunkowego uwielbienia swoich podopiecznych i współpracowników. Kotański. Bóg Ojciec Konfrontacja to historia inspirującego człowieka, otwierająca oczy na ludzką krzywdę, społeczne wykluczenie, uprzedzenia i choćby dlatego warto po nią sięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *