#książki, #book, #recenzja

Dawki fantomowe

Tytuł: Dawki fantomowe

Autor: Wojciech Chamier-Gliszczyński

Wydawnictwo: W. A. B.

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Kiedy się poznają, ona jest stażystką w Sanatorium dla Dzieci ze Schorzeniami Nerwicowymi, Wadami Wymowy oraz Charakteru, on, słynnym na całą Polskę Ludową, psychiatra jest tego sanatorium dyrektorem. Pobierają się, on staje się dla niej nauczycielem i mentorem. Z czasem jednak jego umysł zaczyna trawić choroba Alzheimera, a ich role się zmieniają.

Dawki fantomowe to , utrzymana w tonie wysublimowanej groteski ze świata Rolanda Topora opowieść o zatracie tożsamości, a zarazem o wyzwoleniu spod dominacji drugiej osoby, o odkrywaniu własnego, indywidualnego ja.

 

Szaleństwo na pograniczu groteski

Najnowsza powieść Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego to przewrotna historia małżeństwa, które poświęciło swoje życie badaniu złożoności ludzkiej natury. Istotnym elementem narracji jest ukazanie wzajemnego wpływu małżonków na siebie – zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym oraz próbie wymknięcia się z tej zależności.

Atmosfera panująca w Dawkach fantomowych jest nie do końca rzeczywista, często na pograniczu groteski. Wplecenie w małżeńską historię wątków pacjentów przebywających w sanatorium ożywia fabułę i w ciekawy sposób uzupełnia losy Ireny i Ludwika, ale przy okazji wprowadza poczucie chaosu w narracji.

Relacja małżonków jest najmocniejszą stroną powieści, zwłaszcza gdy pewnym momencie układ mistrz-uczennica zaczyna się zmieniać, a role bohaterów stopniowo wykraczają poza pierwotny scenariusz. Największą ironią losu jest fakt, że Ludwik – specjalista w dziedzinie ludzkiej osobowości – wskutek choroby całkowicie traci własną, stopniowo odrywając się od rzeczywistości, z profesora staje się obiektem badań.

Seria Archipelagi od początku powstania skupia się na bardzo specyficznym typie literatury, który wymaga trochę więcej uwagi i refleksji. Tym samym Dawki fantomowe – opowieść o małżeńskich zależnościach, szaleństwie i poszukiwaniu własnej tożsamości – są lekturą dla tych czytelników, którzy lubią szukać w książkach drugiego dna i ponad akcję przedkładają ogólne wrażenie z lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *