#książki, #book, #recenzja

Enola Holmes i sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Tytuł: Enola Holmes i sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Autor: Nancy Springer

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Do rodzinnej posiadłości Sherlocka Holmesa dostarczono tajemniczy pakunek. Sherlock przybywa do domu, wezwany przez zarządcę, jednak nie otwiera przesyłki, bo jest przeznaczona dla jego młodszej siostry Enoli. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie ona jest…

Gdy Sherlock poszukuje Enoli, młoda detektywka angażuje się w sprawę zaginionej księżnej Blanchefleur del Campo. Sherlock i Enola muszą rozwiązać potrójną zagadkę i znaleźć odpowiedzi na pytania: Co się stało z ich matką? Gdzie podziała się lady Blanchefleur? Co ma wspólnego z tą sprawą ich brat Mycroft?

Polecamy finałowy tom przygód ulubionej bohaterki wszystkich dzieciaków, Enoli Holmes, siostry Sherlocka, która nie ustępuje mu inteligencją i odwagą!

 

 

Koniec i początek

Gdy w 2010 roku premierę miała powieść The Case of the Disappearing Duchess, wszystko wskazywało na to, że będzie to ostatnia część przygód Enoli Holmes. Cała seria oprócz barwnych przygód i zagadek została zamknięta bardzo zgrabną klamrą związaną ze zniknięciem matki tytułowej bohaterki. Czy Enola w końcu odnajdzie rodzicielkę? Czy uda jej się pogodzić z braćmi? Czy już na zawsze będzie sama?

Podobnie jak w przypadku poprzednich części, zagadka kryminalna nie jest jakoś szczególnie wyrafinowana, ale próby jej rozwiązania można śledzić się z lekkością i przymrużeniem oka. Przyjemnie jest również obserwować przemianę jaka zachodzi w głównej bohaterce oraz to co niezmienne – jej niespotykaną umiejętność ładowania się w kłopoty.

W powieściach Nancy Springer doceniam znakomity styl, lekkość pióra i poczucie humoru. Myślę, że do końcowego efektu swoją cegiełkę dołożyła również tłumaczka – Elżbieta Gałązka-Salamon, która oddała klimat powieści oraz wszelkie żarty i gry słowne zawarte w oryginale. W dalszym ciągu podtrzymuję, że Enola Holmes to jedna z najlepiej napisanych serii młodzieżowych dostępnych obecnie na rynku wydawniczym. Motyw walki o siebie, decydowania o własnej przyszłości już sam w sobie jest uniwersalny. Dodanie do niego wątku matki (czy w ogóle poruszenia problemu macierzyństwa) sprawia, że ostatnia część serii ma według mnie szczególną wartość.

Z ulgą przyjęłam fakt, że po kilkunastu latach Nancy Springer zdecydowała się kontynuować przygody Enoli, ponieważ niezwykle trudno byłoby mi się rozstać z tą bohaterką oraz jej braćmi. Mam świadomość, że w związku z rozwiązaniem niektórych wątków następne powieści będą miały nieco inną konwencję, ale i tak nie mogę się doczekać, co szalonego wpadnie jeszcze do głowy głównej bohaterce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *