#książki, #book, #recenzja

Hard Land

Tytuł: Hard Land

Autor: Benedict Wells

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Missouri, rok 1985. Podczas wakacji piętnastoletni Sam podejmuje pracę w starym kinie, aby uciec od problemów w domu. W ciągu tego magicznego lata jego życie zmienia się diametralnie. Znajduje przyjaciół, zakochuje się i odkrywa tajemnice swojego rodzinnego miasta. Po raz pierwszy czuje, że znalazł swoje miejsce na ziemi.

Aż wydarza się coś, co zmusza go do szybkiego wejścia w dorosłość.

Poruszająca opowieść i hołd złożony filmom coming of age z lat osiemdziesiątych, takim jak Klub winowajców czy Stań przy mnie – historia tego jednego lata, którego nie da się zapomnieć.

 

Raj młodości, piekło dojrzewania

Wielką sztuką jest pisać o sprawach nastolatków w sposób, który również dla starszego czytelnika będzie atrakcyjny. Hard Land jest jedną z tych powieści, które idealnie wpisują się w potrzeby młodzieży, ale w starszych mogą wywołać uczucie nostalgii za najlepszym i jednocześnie
najtrudniejszym etapem w życiu.

Benedict Wells nie porwał się na szczególnie oryginalną tematykę – pierwsze miłości, potrzeba akceptacji, agresja wśród rówieśników, problemy rodzinne – ale sposób w jaki obrobił ten materiał zasługuje na uznanie. Nie ma typowego dla powieści młodzieżowych źródła wszelkich problemów, czyli braku komunikacji. W Hard Land rozmowy o problemach i uczuciach może nie zawsze przebiegają pomyślnie, ale nauka komunikacji wydaje się być najważniejszą umiejętnością, jaką nabywają nasi bohaterowie.

Największą zaletą Hard Land niezaprzeczalnie jest jej klimat – letni, wakacyjny, leniwy, ale jednocześnie intensywny. Dlaczego to się sprawdza? Bo chyba każdy przynajmniej raz w życiu przeżywa właśnie takie lato. Lato, które oddziela dzieciństwo od reszty życia, które jest czasem eksperymentów i określania na nowo własnej tożsamości. To lato przyjaźni, szaleństwa i przekraczania granic.

Nie spodziewałam się, że opowieść o dzieciakach młodszych o połowę mojego życia wciągnie mnie do tego stopnia, żeby dwukrotnie zarwać dla niej noc. Hard Land wywołuje uśmiech, wzrusza i przypomina, że bycie nastolatkiem to jednocześnie najlepszy i najtrudniejszy okres w życiu człowieka, który dopiero gromadzi narzędzia by radzić sobie z problemami i własnymi emocjami. Włączenie w tle playlisty, którą autor poleca czytelnikom na końcu książki, gwarantuje wakacyjny klimat na wyciągnięcie ręki.

[buybox-widget category=”book” name=”Hard Land ” info=”Benedict Wells “/]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *