#książki, #book, #recenzja

Na wschód od Edenu

Tytuł: Na wschód od Edenu

Autor: John Steinbeck

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Powieść – uznawana za jedno z najwybitniejszych dzieł Steinbecka – opowiada o tragicznym losie rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w dolinie Salinas. Adam Trask, farmer, samotnie wychowuje dwóch synów – Arona i Kaleba. Chłopcy różnią się od siebie jak woda i ogień, a jedyne, co ich łączy, to nieustanna rywalizacja o miłość surowego ojca. Aron jest spokojny i posłuszny, Kal to urodzony buntownik, który żywi wyraźną niechęć do brata i za wszelką cenę chce odnaleźć matkę. Napiętą sytuację między braćmi pogłębia jeszcze miłość do tej samej dziewczyny – Abry. W końcu Kaleb odnajduje matkę, demoniczną Kathy, w domu publicznym i odkrywa, że jest ona zupełnym przeciwieństwem tego, co uosabia ukochany ojciec. Rozdarcie wewnętrzne, konieczność dokonania wyboru i nadmiar napięć doprowadzają do tragedii…

“Na wschód od Edenu” to jedna z najwybitniejszych i zarazem najpopularniejszych powieści XX wieku. Podczas gdy w warstwie fabularnej jest realistyczną sagą rodziny kalifornijskich ranczerów, jej drugie, głębsze dno można odczytywać jako reinterpretację biblijnej historii o Kainie i Ablu i przypowieść o walce dobra ze złem.

 

Znamię Kaina

Proza Steinbecka jest monumentalna. Monumentalna w amerykańskim stylu, a jednocześnie całkowicie odarta z megalomanii kojarzącej się z tym krajem. Steinbeck ukazuje złożoność ludzkiej natury oraz jej najciemniejsze zakamarki. W ogóle nie dziwi fakt, że Na wschód od Edenu zalicza się do najwybitniejszych powieści XX wieku – jednocześnie znakomicie oddaje epokę, ale przez poruszone problemy pozostaje uniwersalna dla kolejnych pokoleń.

Głównym motywem w Na wschód od Edenu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie – unde malum? Bohaterowie powieści dokonują wyborów między dobrem a złem. Czasami oczywistym jest, że grzech wynika z ich wyborów, ale nie zawsze jest to tak jednoznaczne i zdarza się, że grzech zdaje się wynikać z ich natury. Jest to o tyle dramatyczne, że bohaterowie zdają się nie mieć świadomości konsekwencji swoich czynów.

Steinbeck otwarcie odrzuca teorię, że gwarantem dobra jest wychowanie w kochającej rodzinie, w religii chrześcijańskiej, kulturze zachodniej. To czy człowiek wybierze dobro, przyzwoitość, prostoduszność jest o wiele bardziej złożone, a wpływ środowiska nie jest dominujący. Samo osadzenie historii w motywach biblijnych służy tylko temu, by oddać jej najważniejszą ideę – wolną wolę człowieka.

Na wschód od Edenu to ponadczasowa opowieść o ludzkiej naturze, potrzebie miłości, akceptacji. Chyba nikt tak jak Steinbeck nie potrafi pisać o tęsknotach, lękach, potrzebach, jednocześnie nie zapominając o tle historycznym, społecznym oraz wysokim poziomie literackim. W tym przypadku w powiedzeniu o powieści, że jest wybitna, nie ma cienia przesady – to prawdziwe arcydzieło.

[buybox-widget category=”book” name=”Na wschód od Edenu” info=”John Steinbeck”/]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *