#książki, #book, #recenzja

Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Tytuł: Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Autor: Jan Matti Dollbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Kim jest Aleksiej Nawalny? Po próbie otrucia w sierpniu 2020 roku i przewiezieniu na leczenie do Niemiec polityk wrócił do Rosji na początku 2021 roku, wiedząc, że niemal na pewno trafi do więzienia. Jego natychmiastowe zatrzymanie na lotnisku i szybkie osądzenie jeszcze raz udowodniło, jak bardzo boi się go obecna rosyjska władza.

Postać Nawalnego budzi w Rosji skraje emocje. Dla jednych jest bohaterem walki o demokratyczne przemiany w kraju. Dla innych – zdrajcą ojczyzny. Jeszcze inni nie mogą mu wybaczyć dawnych poglądów nacjonalistycznych. Autorzy biografii Aleksieja Nawalnego poruszają wiele aspektów jego kariery politycznej: od śledztw antykorupcyjnych, które przyniosły mu sławę i popularność, przez ewolucję jego poglądów politycznych, po założenie ruchu politycznego i zostanie drugą najważniejszą postacią w rosyjskiej polityce, człowiekiem, który ma wpływ na wydarzenia nawet zza krat. Możemy zobaczyć także, jak strategie, stosowane zarówno przez Nawalnego, jak i Kreml, ukształtowały i zmieniły obie strony.

Aby zrozumieć współczesną Rosję, trzeba zrozumieć Aleksieja Nawalnego.

 

Alternatywa czy status quo?

Wojna za naszą wschodnią granicą zmusza do bliższego poznania sytuacji wewnętrznej w państwach naszych sąsiadów. Nadzieją napawa fakt, że zdecydowana większość krajów opowiada się za wystąpieniem przeciwko agresji Rosji, ale w tym samym czasie powinniśmy zastanowić się nad tym, co dalej? Jak rozłożą się strefy wpływów, kiedy Rosja oficjalnie poniesie klęskę? Czy obecna opozycja daje nadzieję na znormalizowanie relacji z Rosją? Czy Aleksiej Nawalny jest człowiekiem, który byłby w stanie zmienić swój kraj?

Autorzy biografii Nawalnego nie ukrywają, że jest to postać kontrowersyjna. Szczegółowo analizują jego działalność polityczną oraz rozwój poglądów na tle sytuacji w Rosji. Dollbaum, Lallouet i Noble zdają sobie sprawę z tego, że nie da się odpowiednio przestawić postaci Nawalnego bez wprowadzenia czytelników w rosyjskie realia, dlatego oprócz faktów z prywatnego życia naczelnego opozycjonisty sporą część książki zajmują opisy korupcji, usuwania przeciwników politycznych oraz codzienność przeciętnego Rosjanina.

Z Rosją jest tak – co możemy intensywniej obserwować od kilku miesięcy – że Rosja myśli jedno, mówi drugie i robi trzecie. Aleksiej Nawalny jest dzieckiem swojego narodu i w jego przypadku również nie da się jednoznacznie stwierdzić, które poglądy i postulaty faktycznie wynikają z jego przekonań, a które są głoszone w celu zwiększenia elektoratu. Autorzy biografii nie próbują go wybielać, przemilczać niektórych jego wypowiedzi, ale też sami są bezradni w próbie określenia prawdziwych poglądów Nawalnego.

Czy Aleksiej Nawalny jest patriotą? Jest, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Czy jest alternatywą dla Putina i nadzieją na polepszenie stosunków z Rosją? Nie jestem przekonana. Kreowany – również przez zachodnie media – na głównego przeciwnika Putina, jest mimo wszystko zbyt dużą zagadką, by można było w pełni ocenić, w jakim kierunku poszłyby jego rządy. Ale trzeba próbować zrozumieć i pozycja autorstwa Dollbauma, Lalloueta i Noble’a na pewno wszystkim zainteresowanym w tym pomoże. To kawał rzetelnej i ciekawie napisanej literatury faktu.

[buybox-widget category=”book” name=”Nawalny. Nemezis Putina?” info=”Dollbaum”/]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *