#książki, #book, #recenzja

Młodość

Tytuł: Młodość. Wyznania nastolatków

Autor: Linn Skåber, Lisa Aisato

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany przez Linn Skåber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato. Nie sposób przejść obok niego obojętnie, bez względu na to, czy mieszkasz w Oslo, czy w Rzeszowie. To głośne YA, które pomoże ci być sobą. A jeśli jesteś już za stary, sprawi, że lepiej zrozumiesz swoje nastoletnie dziecko, sąsiada, ucznia.

Młodość. Wyznania nastolatków to opowieści o małych i dużych rozterkach. O zmaganiach w okresie dojrzewania z wyolbrzymionymi drobnostkami i całkiem realnymi problemami, zmianami wymaganiami oraz oczekiwaniami, z którymi młodzież styka się na co dzień. To wołanie, które przypomni dorosłemu czytelnikowi, że to, co dziś zdaje mu się łatwe, bywa cholernie trudne.

 

Z rozbrajającą szczerością

Dorastanie to niezwykle trudny stan przejściowy, a pozycje takie jak książka Linn Skåber potrafią o tym przypomnieć. Choć wielu dorosłym (może najbardziej rodzicom) nastolatki kojarzą się z kłótniami, buntem i nie zawsze odpowiedzialnym zachowaniem, to rozmówcy Skåber pokazują bogaty, barwny świat skryty w nastoletnich głowach.

Wiele problemów młodych ludzi bierze się z tego, że coraz częściej przestają oni patrzeć na rzeczywistość oczami dziecka, ale ciągle jeszcze nie mają umiejętności i narzędzi do radzenia sobie z problemami dorosłych. O takim stanie zawieszenia opowiadają bohaterowie Młodości. Dla nich to czas, kiedy wszystkie emocje odczuwane są z pełną mocą – radość aż po euforię, smutek, potrzeba akceptacji, samotność, zagubienie, pierwsze miłości. To piękny czas, ale nie zawsze tak beztroski jakim chcielibyśmy go widzieć. Linn Skåber z ogromnym wyczuciem podeszła do swoich rozmówców i ich najskrytszych wyznań. Autorka pokazała jak bogate i głębokie potrafią być przemyślenia nastolatków, którzy za nieśmiałą albo naburmuszoną fasadą często skrywają ogromna wrażliwość.

Pod względem estetycznym Młodość powinna zadowolić nawet najwybredniejszych czytelników – zarówno tych młodszych jak i starszych. Lisa Aisato po raz kolejny udowodniła, że jest naprawdę zdolną ilustratorką – jej styl jest naprawdę unikalny i pełen uroku, a prace idealnie uzupełniają tekst. Kto jest odbiorcą Młodości? Dla nastolatków będzie to lektura, która może uświadomić im, że nie są sami, że identyczne rozterki i problemy mają ich rówieśnicy. Książka nie da im być może gotowych rozwiązań jak przetrwać ten trudny czas, ale może zaoferować im poczucie przynależności, które w tym wieku jest dla nich istotne. Dla starszych czytelników może to być pozycja, która przypomni im własne nastoletnie rozterki, przywoła miłe wspomnienia, albo przynajmniej przybliży spojrzenie na świat młodszego pokolenia.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788308075760″/]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *