#książki, #book, #recenzja

Książka, która nie chciała być czytana

Tytuł: Książka, która nie chciała być czytana

Autor: David Sundin

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Niespotykanie żywa, krnąbrna i absolutnie magiczna książka stworzona przez pewnego zabawnego jegomościa ze Szwecji Słyszałeś kiedyś o książce, która nie chciała być czytana? Nie? To dobrze. Bo to jest właśnie taka książka. Książka, która jest w stanie zrobić wszystko, co w jej mocy, żeby zostawiono ją w spokoju. Narazi cię na wszelkiego rodzaju psoty: podmieni słowa, zamknie się, może się pojawić krokodyl! Strzeż się więc i nie sięgaj po tę książkę. Nie jesteś na nią gotowy. A może jesteś?

 

Dzika radość czytania

Czy książka może nie chcieć być czytana? Okazuje się, że może, utrudniając przy tym żywot czytelnikowi i zwodząc go z każdą kolejną stroną. Kilkanaście lat temu powstała seria Hervégo Tulleta Naciśnij mnie, skierowana do najmłodszych czytelników, mająca obudzić w nich radość obcowania z książką. David Sundin podjął się zadania stworzenia pozycji, która bazowałaby na takich samych założeniach, ale dla osób z podwyższoną poprzeczką wiekową.

Chyba nikt sięgając po książę Sundina nie spodziewa się tego, co zastanie w środku. Trudno mi uwierzyć, żeby w pewnym momencie ostatecznie nie wywołała ona uśmiechu na twarzy czytającego. Będą próby ucieczki, teksty, które nie dają się przeczytać i wszelkie sposoby utrudnienia życia czytelnikowi – wszystkie chwyty dozwolone.

David Sundin wyszedł naprzeciw oczekiwaniu, że czytać powinno się książki “ambitne” i “wartościowe”, przypominając, że czytanie przede wszystkim powinno dawać radość, a obcowanie z książką powinno być zabawą, a nie męką. Pomysł i wykonanie naprawdę zasługują na brawa – za intrygującą, przewrotną treść i szatę graficzną cieszącą oko. Książka, która nie chciała być czytana – wbrew tytułowi – została stworzona po to, by ją czytać i czytać, i za każdym razem odkrywać coś nowego.

***

 

“Książka, która nie chciała być czytana” do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *