#książki, #book, #recenzja

Pan Nikt

Tytuł: Pan Nikt

Autor: Joanna Concejo

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Pan Nikt mieszka w dużym mieście. Z natury jest spokojny i cichy, jak jego codzienne życie złożone z prostych rzeczy: pierze, podlewa swoją roślinkę, czyta gazetę, ceruje skarpetki, patrzy przez okno i obserwuje bawiące się dzieci. Nie ma w jego życiu nic szczególnego, dlatego ludzie nie zwracają na niego uwagi.

Pan Nikt ma jednak swą tajemnicę. Kiedy zapada noc i wszyscy śpią, zaczyna pracę. To wyjątkowa praca – bez niej niebo nie byłoby rozświetlone milionami gwiazd.
Po „M jak morze”, „Zgubionej duszy” (z tekstem Olgi Tokarczuk) i „Księciu w cukierni” (z tekstem Marka Bieńczyka) Joanna Concejo wraca z opowieścią o pięknie, które rodzi się z tego, co zyczajne, o bogactwie, które skrywa każdy z nas.

 

Wyjątkowy Pan Nikt

Pan Nikt to na pierwszy rzut oka niepozorna książeczka o przeciętnym człowieku, żyjącym w nijakim mieście, otoczonym przez obcych, nijakich ludzi. Pan Nikt skrywa tajemnicę i chociaż w tym przypadku ma ona baśniowy charakter, to tak naprawdę jej wydźwięk jest bardzo uniwersalny.

Sięgając po książkę Joanny Concejo najbardziej rzucają się w oczy ilustracje, odrobinę niepokojące, utrzymane w stonowanej kolorystyce. Taka stylistyka idealnie pasuje do przedstawionej historii i chociaż nie powiedziałabym, że świat przedstawiony oraz główny bohater są bez wyrazu, to na pewno dołożono wszystkich starań, żeby całość sprawiała wrażenie nierzucających się w oczy.

Pan Nikt to nieco moralizatorska przypowiastka o tym, że każdy człowiek, choćby nie wiem jak bardzo nieinteresujący się wydawał, skrywa wyjątkowe wnętrze. Ludzie, którzy nas otaczają, mają własne pasje, radości, smutki, talenty, unikatowe wspomnienia i marzenia – wszystko, co czyni ich jedynymi w swoim rodzaju. Nawet jeśli brzmi to jak prawda objawiona, to na co dzień często o tym zapominamy. A Pan Nikt cichutko i nienachalnie nam o tym przypomina.

 

***

 

“Pan Nikt” do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *