#książki, #book, #recenzja

Lady L.

Tytuł : Lady L.

Autor: Romain Gary

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Kiedy lady Diane L. dowiaduje się, że jej letni pawilon ma zostać zrównany z ziemią, postanawia do tego nie dopuścić. Ta osiemdziesięcioletnia wdowa po angielskim arystokracie, traktowana przez otoczenie niczym dobro narodowe, skrywa wiele sekretów, które mogą zniszczyć wizerunek eleganckiej starszej pani. Po latach milczenia postanawia otworzyć się przed wiernym towarzyszem – podczas przechadzki opowiada mu swoją szokującą historię.
Kim naprawdę była? Jak wyglądało jej życie? I, co najważniejsze, kogo tak naprawdę w tym życiu kochała? Odpowiedzi na te pytania kryją się w “Lady L.” – słodko-gorzkiej opowieści o wielkich namiętnościach.

 

Tajemnice Lady L.

Co ukrywa starsza pani? Oj, okazuje się, że nobliwa, ciesząca się powszechnym szacunkiem Lady L. skrywa wiele tajemnic i pewnego dnia postanawia się nimi podzielić. Przygotujcie się zatem na niesamowitą opowieść!

Tytułową bohaterkę poznajemy w momencie, w którym jej pawilon ze zbiorem pamiątek ma być zlikwidowany, a znudzona codziennością staruszka – być może trochę dla rozliczenia się z przeszłością, a trochę z czystej przekory – postanawia opowiedzieć historię swojego życia. I chociaż początek powieści sugeruje nostalgiczną historię o przemijaniu, bardzo szybko przeradza się w burzliwy romans awanturniczy.

Romain Gary jest jednym z tych pisarzy, którzy znakomicie łączą ironię z melancholią. Jego powieści są pełne uroku i czaru – nie inaczej jest z Lady L. W tej historii czuć klasę przemijających czasów, nutę nostalgii, ale cięty dowcip sprawia, że całość nie wydaje się ckliwa. Wątek miłosny dobrze łączy się z wątkiem przygodowym (żeby nie powiedzieć, że wręcz rebelianckim). Fabuła jest naprawdę zaskakująca, a zakończenie? Zakończenie jest perfekcyjne – rodem z najczarniejszych komedii.

Lady L. jest powieścią o niewielkich gabarytach, ale w środku skrywa wartką akcję, barwnych bohaterów i znakomity styl Gary’ego. Wielbiciele jego twórczości powinni być zadowoleni, otrzymując zupełnie odmienną od poprzednich historię, napisaną z taką klasą i wyczuciem słowa, ale również dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z autorem, powinna być to satysfakcjonująca uczta literacka.

***

 
 
 

“Lady L.” do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *