#książki, #book, #recenzja

Epoka hipokryzji

Tytuł: Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce

Autor: Kamil Janicki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Delikatne gesty, wstydliwe rumieńce, dżentelmeńska postawa – choć tak często uznawane za symbole intymnej sfery dwudziestolecia międzywojennego, w rzeczywistości stanowiły tylko jej fragment. Prezerwatywy z wypustkami, rozbuchane fantazje, pierwsze wibratory – wszystkie te elementy już wtedy wzbogacały życie erotyczne, skrywane jednak za firanką pruderii. Zdrady małżeńskie, przemysł pornograficzny, seks zbiorowy, początki antykoncepcji, miłość homoseksualna – to tylko wybrane zachowania spotykane w ówczesnej sypialni. Oprócz nich w książce przeczytamy także o wielu wręcz kontrowersyjnych tematach: o sprawie aborcji czy handlu żywym towarem.
„Epoka hipokryzji” – książka bestsellerowego autora, Kamila Janickiego, zderza światopoglądy i spory obyczajowe, odsłaniając przy tym pikantne sekrety przedwojennej Polski.

 

Z pieprzykiem

Z twórczością Kamila Janickiego – głównie za sprawą portalu Ciekawostki Historyczne – łączy mnie skomplikowana relacja. Zawsze kibicuję książkom popularnonaukowym, które mogą obalić mit historii jako nudnej dziedziny, ale ten gatunek nie zwalnia z rzetelności i korzystania z najaktualniejszych badań – a z tym na portalu różnie bywało. Historia być może nie jest jakość szczególnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną, ale dzięki chociażby współpracy międzynarodowej, niektóre wydarzenia współcześnie prezentuje się inaczej, niż przedstawiały to starsze opracowania. Ale do rzeczy. Tematyka Epoki hipokryzji wydała mi się na tyle wdzięczna, że postanowiłam zaryzykować i dowiedzieć się, co działo się za drzwiami alkowy w przedwojennej Polsce. I nie żałuję.

Dwudziesty wiek dla historyków zajmujących się tematyką społeczną jest epoką obfitująca w źródła – gazety, ulotki, reklamy i naprawdę liczne publikacje sprawiają, że nie brakuje materiału do opracowywania (tym samym nie trzeba gdybać i lać wody). W Epoce hipokryzji autor powołał się na liczne źródła oraz zdecydował się zamieścić dużą liczbę ilustracji z przedwojennej Polski, poruszających tematykę seksualności i erotyzmu. To naprawdę nieprawdopodobne, że ponad sto lat temu również toczyły się zażarte dyskusje na temat edukacji seksualnej (aż dziw, że do tej pory postęp w tej kwestii jest znikomy). Niektóre fakty (na przykład te dotyczące wieku inicjacji) również mogą zaskoczyć tym, że preferencje pokolenia naszych pradziadków niewiele różniły się współczesnych.

Kamil Janicki przybliża czytelnikom sylwetki postaci związanych z rozwojem seksuologii w Polsce oraz tych walczących o prawo do wiedzy w tym zakresie – Stanisława Kurkiewicza, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, czy Ireny Krzywickiej. Epoka hipokryzji przedstawia różne aspekty życia seksualnego – poziom wiedzy na początku dwudziestego wieku, specyfikę pożycia małżeńskiego, stosunek społeczeństwa do zdrad i prostytucji i wiele, wiele ciekawostek na temat antykoncepcji, gadżetów erotycznych czy metod leczenia niektórych dysfunkcji (lub tego, co za dysfunkcję uznawano). Jeżeli interesuje Was historia społeczna i lubicie porównywać, jak zmienia się postrzeganie niektórych kwestii, to bez wahania możecie sięgnąć po Epokę hipokryzji – chociażby dlatego, że porusza ona w ciekawy sposób kwestię, która dotyczy absolutnie każdego.

***

 

“Epoka hipokryzji” do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *