#książki, #book, #recenzja

Głośnik w głowie

Tytuł: Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce

Autor: Aneta Pawłowska-Krać

Wydawnictwo: Czarne

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Problem chorób i zaburzeń psychicznych dotyka osób w każdym wieku, od dzieci po ludzi starszych. Cierpią między innymi na schizofrenię, depresję, uzależnienia, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia rozwojowe. Często kłopoty sprawia już postawienie diagnozy, leczenie jest jeszcze większym wyzwaniem. To proces, który może trwać latami, wymaga cierpliwości, elastyczności, wytrwałości – tak pacjenta, jak i lekarzy. Wymaga też dobrego planu – i pieniędzy.
Jak to wygląda w Polsce? Aneta Pawłowska-Krać rozmawia z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami i kreśli obraz polskiej psychiatrii, niestety w ciemnych barwach. Pacjenci są hospitalizowani za późno, zostają w szpitalach za długo, nie mają tam odpowiedniego wsparcia i opieki, są faszerowani lekami i wypuszczani z oddziałów bez wskazówek, jak radzić sobie dalej. Trudno jednak całą winą obarczać personel szpitali i poradni – jest tak nieliczny i przeciążony, że zwyczajnie nie może poświęcić pacjentom tyle uwagi, ile potrzebują.

 
 

Usankcjonowane piekło

O fatalnym stanie polskiej psychiatrii wiadomo już od dawna. Braki kadrowe i cięcia środków na remonty i rozbudowę oddziałów sprawiają, że leczenie w takich warunkach jest męką – zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego. Głośnik w głowie to rozpaczliwa opowieść o pacjentach pozostawionych bez odpowiedniej opieki, niejednokrotnie systemowo wykluczonych, przez wiele godzin unieruchamianych pasami, na przepełnionych oddziałach, otępionych lekami. Ich sytuacja jest o tyle trudna, że w przeciwieństwie do pacjentów cierpiących na choroby ciała, często nie są w stanie walczyć o swoje prawa.

Aneta Pawłowska-Krać w swoim reportażu oddała również głos personelowi medycznemu. Lekarzom, którzy rezygnują z wykonywania zawodu w Polsce, ponieważ mają świadomość tego, że przez zaniedbania systemu opieki zdrowotnej nie są w stanie pomóc pacjentom w najpełniejszym wymiarze. Personel, który pozostał na placu boju wydaje się pracować już chyba tylko ze względów ideologicznych, bo na pewno nie z powodu zarobków czy godnych warunków pracy.

Dlaczego warto sięgnąć po Głośnik w głowie? Bo nigdy nie wiadomo, czy my (lub nasi najbliżsi) nie znajdziemy się w sytuacji, gdy będziemy musieli szukać pomocy na oddziale psychiatrycznym. W państwie, w którym samo Ministerstwo Zdrowia traktuje psychiatrię po macoszemu, skąpiąc funduszy na godne leczenie, ugruntowuje się choroby psychiczne jako schorzenia gorszej kategorii, nieistotne, którym nie warto poświęcać uwagi. Tym samym nie zmienia się wrażliwość społeczna na wzrost liczby samobójstw, a depresja dla wielu ciągle pozostaje wymysłem i użalaniem się nad sobą. Im większa świadomość problemu, tym większa szansa na to, że ludzie zaczną wymagać zmian od tych, którzy mają na nie realny wpływ.

 

***

 
 
 
 

“Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce” do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *