#książki, #book, #recenzja

Życie mimo wszystko

Tytuł: Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie

Autor: Halszka Witkowska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2022

 
 

Opis wydawcy:

Czy zastanawiałeś się, o czym myśli człowiek na chwilę przed targnięciem się na swoje życie? A może sam stanąłeś kiedyś na krawędzi i wiesz to z doświadczenia? Nieważne, czy podpiszesz się pod pierwszym, czy pod drugim zdaniem – w obu przypadkach ta książka jest dla Ciebie.
Halszka Witkowska, znana polska specjalistka w dziedzinie suicydologii, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oraz garść statystyk, wyjaśnia, co kryje się za słowem „samobójstwo”. W “Życiu mimo wszystko” odpowiada na wiele pytań dotyczących tego niezwykle trudnego, od lat uznawanego za społeczne tabu tematu.

 
 

Lektura obowiązkowa

Zwykle daleka jestem od stwierdzeń, że jakaś książka jest “lekturą obowiązkową” i koniecznie trzeba ją przeczytać, ale w przypadku pozycji Życie mimo wszystko, skłonna jestem nagiąć swoje zasady. Jeżeli istnieją książki, które mogą zmienić czyjeś życie, to ta jest na pewno jedną z nich. Już od najmłodszych lat w szkole uczymy się wielu mniej lub bardziej przydatnych rzeczy, część z nas przeszła nawet kurs pierwszej pomocy, ale nikt systemowo nie zajął się nauczaniem, jak radzić sobie z własnymi emocjami. W efekcie mamy całe pokolenia ludzi, którzy znają wzory skróconego mnożenia, pięć sposobów otrzymywania soli i wszystkie stolice świata, ale nie wiedzą, jak radzić sobie z kryzysami i gdzie szukać pomocy, jeśli takowe ich dopadną.

Rozmowa z Halszką Witkowską obala wiele mitów na temat samobójstwa i daje mnóstwo cennych wskazówek, jak rozpoznać osobę będącą w kryzysie. Autorka opowiada jak zmienił się stosunek do samobójców na przestrzeni wieków oraz jakie są czynniki ryzyka, które popychają człowieka do odebrania sobie życia, ale przede wszystkim na każdym kroku podkreśla, jak ważna jest nasza reakcja i to, czy nie pozostaniemy obojętni ma cierpienie innych.

Prawo zobowiązuje nas do udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku, a systemowo jesteśmy uczeni, jak prawidłowo poinformować o zdarzeniu odpowiednie służby, opatrywać obrażenia, czy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. A co w sytuacji, gdy czyjeś życie jest zagrożone ze względu na jego stan psychiczny? Chociaż system tego od nas nie oczekuje, sami od siebie powinniśmy wymagać gotowości udzielenia innemu człowiekowi pierwszej pomocy emocjonalnej, która w efekcie może być jego pierwszym krokiem do pokonania kryzysu i w efekcie odwieść go od myśli samobójczych.

Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość, czy nasz rodzic, dziecko, partner, a może nawet my sami, na którymś etapie życia nie dojdziemy do przekonania, że łatwiej byłoby ze sobą skończyć, niż próbować wybrnąć z trudnej sytuacji. Życie mimo wszystko nie tylko pomoże dostrzec nam pierwsze ostrzegawcze symptomy kryzysu, ale pokazuje jak i gdzie szukać wsparcia.

 

***

 
 
 
 

“Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie” do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *