#książki, #book, #recenzja

Ameryka. Dom podzielony

Tytuł: Ameryka. Dom podzielony

Autor: Andrzej Kohut

Wydawnictwo: Szczeliny

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Utrwalany przez lata wizerunek Stanów Zjednoczonych jako wzoru do naśladowania dla innych państw kruszy się w zastraszającym tempie. Co się zza niego wyłania? Atak zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol po przegranych wyborach, spiskowe teorie spod znaku QAnon, gospodarcza zapaść w pasie rdzy, kulturowe wojny: o aborcję, o klimat, o dostęp do broni. Systemowy rasizm nadal ma się tu dobrze, a ze względu na narastający konflikt i rywalizację technologiczną z Chinami ofiarami prześladowań stają się również osoby pochodzenia azjatyckiego. Dzisiejsza Ameryka to dom podzielony kryzysami – które radykalizują już i tak spolaryzowane społeczeństwo.
„Dom podzielony ostać się nie może” – te słynne słowa Abrahama Lincolna przypomniał w czasie kampanii wyborczej Joe Biden. Czy nowy prezydent, który niedługo po objęciu władzy zaczął gwałtownie tracić poparcie społeczeństwa, będzie w stanie przeprowadzić umacniające kraj reformy? Czy nieudane wyjście z Afganistanu, porażka w „wojnie z terroryzmem” na Bliskim Wschodzie oraz rosnące trudności z powstrzymywaniem działań Władimira Putina to ostateczny koniec globalnego przywództwa USA?

 

Raj utracony

Stany Zjednoczone od wieków uznawane były za krainę dobrobytu, wszak pojęcie american dream nie wzięło się z niczego. Jednak – jak pokazuje reportaż Andrzeja Kohuta – USA nie tylko nigdy nie były rajem, ale w tym momencie są kolosem na glinianych nogach i kolejne kryzysy – zarówno te nowe, jak i echa dawnych – coraz bardziej chwieją pozycją kraju.

Andrzej Kohut w dużej mierze skupił się na opisaniu społeczeństwa Stanów Zjednoczonych. Przedstawił w jaki sposób zmieniały się poglądy Amerykanów, rozkład rasowy oraz podejście do różnych kwestii (na przykład do odbioru mediów publicznych). Prosty podział na republikanów i demokratów wydaje się już mało aktualny, bo – jak się okazuje – wybór frakcji nie świadczy tylko o poglądach politycznych, ale o podejściu do świata, wartościach, a nawet pewnych skłonnościach (jak wiara w teorie spiskowe).

Ameryka. Dom podzielony to krótki przegląd obecnej sytuacji państwa na arenie międzynarodowej oraz problemów, z którymi musi mierzyć się wewnętrznie. Czy Stany Zjednoczone są w stanie utrzymać swoją pozycję mocarstwa? Czy demokracja, którą Amerykanie zdają się uważać za wartość nadrzędną, jest bezpieczna? Chyba po raz pierwszy w historii tego kraju można mieć co do tego wątpliwości.

Andrzej Kohut w swoim reportażu obala mity, przybliża problemy społeczne, z którymi mierzą się Stany Zjednoczone oraz przedstawia prawdziwą kondycję kraju. A ponieważ robi to w sposób niezwykle lekki i przystępny, naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję. Ameryka. Dom podzielony – choć oparty na subiektywnym doborze wydarzeń – dość trafnie zdaje się podsumowywać faktyczną sytuację USA, a co za tym idzie – reszty świata również.

 

***

 
 
 

“Ameryka. Dom podzielony” do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *