#książki, #book, #recenzja

Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty

Tytuł: Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty

Autor: Gonçalo M. Tavares

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Hanna i Marius. Berlin, XX wiek.
Marius spotyka dziewczynę, która szuka swojego ojca. Hanna ma brązowe włosy, czarne oczy i czternaście lat. Z trudem mówi, nie do końca wie, co się z nią dzieje i nie pojmuje rozumowania innych. Jest zagubiona.
Marius się spieszy, ale zmienia plany i towarzyszy jej.
Misja prowadzi ich do Berlina, do hotelu z korytarzami, które przywołują widma wojny. To wędrówka pośród własnych obsesji i gruzów minionego stulecia.

 

Baśń o mrocznych czasach

Choć początkowo najnowsza książka Gonçalo M. Tavaresa zapowiadała się na powieść drogi, bardzo szybko okazało się, że zakwalifikowanie jej do jakiegokolwiek gatunku nie będzie takie proste. Już sam tytuł (niespotykanie rozbudowany) powinien być ostrzeżeniem dla czytelników szukających klarownej fabuły i lekkiego stylu.

Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty to w dużej mierze próba rozliczenia okrucieństw II wojny światowej, a przede wszystkim Holokaustu. Główną bohaterką powieści jest Hanna, która w czasach władzy Hitlera nie miałaby prawa żyć – niezależnie od przynależności narodowej. Zagubioną dziewczynkę znajduje Marius – bardzo specyficzny bohater, o którym nie dowiadujemy się zbyt wiele, prócz tego że często ogarnia go lęk. Marius postanawia pomóc Hannie  w odnalezieniu, ojca. Para głównych bohaterów przemierza Berlin, który ciągle nawiedzany jest przez demony wojny.

W czasie lektury powieść Tavaresa wielokrotnie przywodziła mi na myśl Małego Księcia. O ile jednak najsłynniejsze dzieło Exupéry’ego znajduje czytników i miłośników w każdej kategorii wiekowej, o tyle Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty to powieść filozoficzna, przesycona symboliką, której zrozumienie pozostaje poza możliwościami niedoświadczonego czytelnika.

Fabuła powieści daje odczucie oderwania od rzeczywistości, z pogranicza snu i jawy. Para głównych bohaterów na swojej drodze spotyka postaci wykonujące różne czynności, które dla niewtajemniczonego obserwatora są pozbawione sensu. Dla nich jest to jednak forma uporządkowania przeszłości, wpisania niewytłumaczalnego okrucieństwa w ramy logiki poprzez częste odwołania do matematyki czy geometrii.

Brak mi doświadczenia oraz narzędzi, żeby w pełni docenić powieść Tavaresa. Jestem pewna, że wiele elementów mi umknęło, a część symboli pozostała niezrozumiała. Prawdę powiedziawszy, nie jestem nawet pewna, czy moja interpretacja całej historii jest prawidłowa. Jeżeli macie ochotę zmierzyć się z literaturą, która jest zaprzeczeniem wszystkiego co popularne i bestsellerowe, to już wiecie, po jaki tytuł sięgnąć.

 

***

 
 
 

“Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty” do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *