#książki, #book, #recenzja

Steinbeck. Wściekły na świat

Tytuł: Steinbeck. Wściekły na świat

Autor: William Souder

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Souder, finalista Pulitzera, w porywającym stylu przybliża koleje losu ukochanego pisarza Amerykanów. Walkę o uznanie w dobie wielkiego kryzysu, rosnące uznanie czytelników i krytyków po publikacji takich tekstów jak “Kasztanek”, “Myszy i ludzie” oraz “Grona gniewu”. Biograf ukazuje sylwetkę noblisty: przepełniającą go niemoc, wściekłość, niezgodę na nierówności, obsesję na punkcie prywatności, nieufność do ludzi. W chwilach wolnych od pisania, Steinbecka pochłaniały kobiety, kolejne śluby oraz alkohol. Sprawiał wrażenie obojętnego na rosnącą sławę, za sprawą której mógł sobie jednak pozwolić na zdecydowanie więcej niż szary obywatel. Mimo swego dobrobytu pisarz do ostatnich dni nie zapomniał o nagłaśnianiu nierówności ekonomicznych i zbliżającej się katastrofie ekologicznej – tematach, które dzisiaj są wiodące w debacie publicznej.
Steinbeck zapisał się na kartach historii jako wybitny prozaik i dziennikarz, który udzielił głosu zapomnianym obywatelom Ameryki. Dzięki tej wciągającej biografii poznamy ujmującego i nieprzejednanego pisarza, który od pierwszych stron stanie się nam niezmiernie bliski. Bo taki był wielokrotnie wściekły na świat John Steinbeck, pochodzący z kalifornijskiej doliny Salinas.

 

Zrodzone z gniewu

John Steinbeck jest jednym z najbardziej uznanych i nagradzanych pisarzy amerykańskich. O prywatnym życiu zdobywcy Nagrody Nobla, Pulitzera czy National Book Award młodszym pokoleniom wiadomo niewiele (choć gdyby żył współcześnie, brukowce zapewne niejednokrotnie dałyby mu się we znaki), a przecież można było spodziewać się, że jego niezgoda na niesprawiedliwość i wyzysk musiała gdzieś mieć swoje źródło.

Biografia autorstwa Williama Soudera jest monumentalna i dość szczegółowa, a jednocześnie zdaje się skupiać na tym, co w życiorysie Steinbecka było najważniejsze – na pisaniu. Oczywiście autor daje możliwość poznania wczesnych lat życia Johna i jego rodziny, ale stanowi to podwaliny pod późniejszą słabość pisarza do Monterey i okolic doliny Salinas. Souder opisuje młodość Steinbecka, jego pierwsze próby literackie, trudy wchodzenia w dorosłe życie i w końcu to, co stało się kamieniem węgielnym jego twórczości – zderzenie z Wielkim Kryzysem.

Z Wściekłego na świat wyłania się obraz człowieka dość specyficznego (żeby nie powiedzieć wprost – dziwnego), wycofanego, nie zawsze dostosowanego do norm społecznych, a przede wszystkim wiecznie niepewnego swojego talentu. Niezależnie od zdobytych nagród i milionów sprzedanych egzemplarzy Steinbeck chyba do końca życia nie był przekonany o wartości swoich dzieł – które choć oskarżane przez krytyków o nadmierne moralizowanie, zostały docenione przez czytelników za prostotę i wiarygodność.

William Souder podjął się niezwykle trudnego zadania. Zmierzenie się z biografią jednego z najsłynniejszych pisarzy, odsianie istotnych faktów od plotkarskich sensacji na pewno nie było proste, ale autor wyszedł z tej walki zwycięsko. Udało mu się stworzyć dzieło rzetelne – niezwykle wciągającą lekturę, daleką od bycia laurką. Czytanie Wściekłego na świat było prawdziwą przyjemnością, a przy okazji znakomitym uzupełnieniem, które pozwala lepiej zrozumieć twórczość Steinbecka i podejmowane przez niego tematy.

 

***

 

Steinbeck. Wściekły na świat do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *