#książki, #book, #recenzja

Magdalena Abakanowicz

Tytuł: Magdalena Abakanowicz

Autor: Praca zbiorowa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Ta książka pokazuje wyjątkowy charakter tych awangardowych dzieł i przenosi czytelnika do świata wyobraźni artystki. Zagłębiając się w mniej znane konteksty świata sztuki, z którego wyłoniła siętwórczość Abakanowicz, i opowiadając o innych aspektach niezwykłej, sześćdziesięcioletniej kariery artystki, ujawnia wpływ, jaki wywarła na rzeźbę przestrzenną, jak również głębokie osobiste zainteresowanie Abakanowicz zjawiskami ze świata natury i kultury. Ukazuje abakany w zupełnie nowym świetle oraz celebruje kunszt i żarliwość tej niezwykłej artystki.
Książka została wydana we współpracy z Tate, najsłynniejszą siecią brytyjskich galerii sztuki, z okazji wystawy Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern.

 

Rzeźby tkane, obrazy rzeźbione

Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej znanych polskich artystek. Zaryzykowałabym nawet stwierdzeniem, że jej prace są rozpoznawalne i cenione na całym świecie. Album poświęcony jej twórczości przybliża nam przede wszystkim źródła jej inspiracji oraz drogę jaką pokonała w poszukiwaniu własnych środków wyrazu.

Magdalena Abakanowicz jest pracą zbiorową, w której każda część skupia się na nieco innym aspekcie twórczości. Czytelnik ma możliwość poznać nie tylko najważniejsze fakty związane z życiem artystki, ale przede wszystkim jej inspiracje – fascynację naturą oraz formami organicznymi czy też traumy nabyte w czasie wojny. Wplecenie licznych wypowiedzi samej artystki w bezpośredni sposób przybliża czytelnikom jej postrzeganie świata oraz stosunek do własnego dorobku artystycznego. Sięgając po tę pozycję warto jednak pamiętać, że oprócz zachwycających fotografii znajdziemy w niej również teksty dość wymagające pod względem językowym. Dla osób, które wcześniej nie zetknęły się z opracowaniami z zakresu sztuki, ta publikacja może stanowić wyzwanie.

Chociaż Magdalena Abakanowicz zalicza się do grona najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, rynek książki wcale nie obfituje w nadmiar pozycji na temat jej twórczości, więc każda nowa cieszy. Miłośników jej unikalnego stylu powinna zadowolić możliwość “przyjrzenia się” jej dziełom z bliska i dać przynajmniej namiastkę obcowania z tą wyjątkową i fascynującą formą sztuki, jaką są abakany.

 
 

 

 

***

 
 
 

Magdalena Abakanowicz do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *