#książki, #book, #recenzja

Kobieta do zjedzenia

Tytuł: Kobieta do zjedzenia

Autor: Margaret Atwood

Wydawnictwo: Wielka Litera

Rok wydania: 2022

Opis wydawcy:

Marian powinna być szczęśliwa. Realizuje się zawodowo. Otaczają ją przyjaciółki – nieco szalona Ainsley i rodząca kolejne dzieci Clara. Umawia się z porządnym, choć nieco przewidywalnym Peterem, więc jej życie osobiste rozwija się zgodnie z planem. Tylko czy to jest jej plan? Czy jej ciało należy jeszcze do niej? Jakie naprawdę zamiary ma względem niej Peter? No i kim jest tajemniczy Duncan?

Kobieta do zjedzenia to być może najważniejsza powieść w karierze Margaret Atwood. Jej sukces stał się fundamentem, na którym oparła swoją dalszą twórczość. Czytelnicy docenili zarówno przewrotny humor, jak i niebanalną fabułę powieści, a autorka wykonała pierwszy krok w kierunku statusu jednej z najważniejszych postaci światowej kultury przełomu tysiącleci.

 

O rolach i stereotypach

Twórczość Margaret Atwood dzieli się na dwie części. Pierwszą z nich są formy literacko-naukowe – eseje, recenzje, teksty zaangażowane społecznie. Drugą grupę stanowią powieści, które przez specyfikę podejmowanych tematów i charakterystyczną, dla tej autorki kreację bohaterów można śmiało określić mianem Atwoodwersum.

Kobieta do zjedzenia to kolejna powieść, którą przeczytałam, (a pierwsza w dorobku Atwood) w której autorka pochyla się nad stereotypowymi oczekiwaniami względem kobiet, ale robi to w swoim stylu – przewrotnie i z poczuciem humoru. Czy łamanie norm społecznych daje szczęście? Nie. Czy życie w zgodzie z oczekiwaniami społeczeństwa jest gwarancją życiowej satysfakcji? Też nie.

W swojej debiutanckiej powieści Atwood zawarła powszechnie znaną prawdę – nie da się dogodzić wszystkim. Niezależnie od tego, czy całkowicie poświęcimy się macierzyństwu, czy będziemy starały godzić się pracę z życiem rodzinnym, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie krytycznie oceniał nasze życiowe wybory. Obserwując bohaterów powieści z perspektywy, w jakiej przedstawiła ich autorka, można odnieść wrażenie, że każdy z nich – nieważne, czy walcząc z systemem, czy całkowicie się mu podporządkowując – dokonuje wyborów najgorszych ze wszystkich możliwych.

Kobieta do zjedzenia to powieść, która zawiera wszystkie elementy wyjątkowego stylu Atwood, które można spotkać w jej późniejszych publikacjach. Ta słodko-gorzka historia – niejednokrotnie ocierająca się o absurd – nie daje odczuć, że jest debiutem literackim i – jak to zwykle u Atwood bywa – najważniejsze skrywa się między wierszami.

 

 

 

***

 

Kobieta do zjedzenia do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *