#książki, #book, #recenzja

Tortilla Flat

Tytuł: Tortilla Flat

Autor: John Steinbeck

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie spragnionych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata.

 

Pieśń lekkoduchów

Nikt nie potrafi z taką dozą sympatii i humoru pisać o marginesie społecznym, jak John Steinbeck i nawet w tak wczesnym dziele, jakim jest Tortilla Flat, widać  kierunek w jakim podaży jego twórczość. W przeciwieństwie do jego największych dzieł jakimi są Grona gniewu i Na wschód od Edenu nie jest to powieść tak monumentalna i przesycona powagą, chociaż nie brakuje w niej dramatycznych wydarzeń.

To niezwykle trudne zadanie: pisać o ludziach z nizin społecznych – często zachowujących się w sposób bezmyślny, nieodpowiedzialny czy nawet agresywny – tak, by budzili sympatię czytelników. Chociaż bohaterowie Tortilla Flat sami są źródłem własnych problemów i życiowych niepowodzeń, ich położenie wydaje się jednocześnie i beznadziejne, i komiczne.

Powieść Steinbecka nie ma fabuły, która podążałaby w jakimś określonym kierunku. To raczej zbiór anegdot o grupce przyjaciół, których życie wypełnia picie alkoholu (lub szukanie okazji do tego), bójki, drobne kradzieże i przygodne stosunki z kobietami. Choć wydawać się może, że egzystencja wyrzutków jest prosta i beztroska, to jednak w powieści nie brak wydarzeń poruszających i smutnych, nawet jeśli dość ograniczone możliwości poznawcze bohaterów sprawiają, że tragiczne sytuacje szybko rozmywają się w codzienności.

Tortilla Flat to lekka i przyjemna lektura. Jej największą siłą jest rozbrajająca szczerość, której Steinbeck nigdy nie szczędził swoim czytelnikom, i udowodnienie, że nawet osoby pokroju bohaterów powieści zawiązują przyjaźnie, potrafią być troskliwe i lojalne – oczywiście na miarę swoich skromnych możliwości.

 

 

 

***

 

Tortilla Flat do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *