#książki, #book, #recenzja

Garderoba królowej

Tytuł: Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów

Autor: Julia Golding, Kate Hindley

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Czy wiesz, że korona królowej waży aż dwa kilogramy? Albo że istnieje taki wzór szkockiej kraty, którego nikt poza nią nie mógł nosić?

Pełna zdumiewających faktów Garderoba królowej opowiada historię młodej księżniczki, która nie spodziewała się, że będzie rządzić i że stanie się jednym z najdłużej urzędujących – i najbardziej lubianych – monarchów w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Książka zawiera przedmowę autorstwa Michele Clapton, projektantki kostiumów do serialu Netflixa The Crown, która pozwala zajrzeć za kulisy odtwarzania niektórych z najsłynniejszych strojów królowej.

 

Przymiarki biograficzno – historyczne

Dobierając strój – zwłaszcza ten codzienny – raczej nie mamy refleksji nad tym, co ktoś sobie o nim pomyśli (o ile tylko nie jest to służbowy uniform). W doborze stroju przez królową (a zapewne również i pozostałych członków rodziny królewskiej) nie było miejsca na przypadki. Każdy najdrobniejszy szczegół był starannie zaplanowany i często podkreślony jakimś symbolicznym dodatkiem. Książka Julii Golding i Kate Hindley to nie tylko zestawienie najsłynniejszych królewskich kreacji, ale również szybka podróż przez najważniejsze momenty z okresu panowania Elżbiety II oraz wydarzenia w historii Wielkiej Brytanii z ostatnich prawie stu lat.

Garderoba królowej to pozycja dedykowana raczej młodszym czytelnikom (choć starsi czytelnicy również mogą dowiedzieć się czegoś nowego i nacieszyć oko dbałością wydania). Warto jednak o tym pamiętać i liczyć się z tym, że życiorys Elżbiety II jest potraktowany mimo wszystko dość pobieżnie, a przedstawione wydarzenia są raczej zasygnalizowane, bez wchodzenia w szczegóły.

Książka Julii Golding oczywiście posiada aspekt edukacyjny, ale nie oszukujmy się – jej największą zaletą jest szata graficzna. Ilustracje Kate Hindley mają w sobie wiele uroku. W zawartych przekrojach można ciągle odkrywać nowe szczegóły, a rozmieszczone w różnych miejscach psy rasy corgi wywołują uśmiech na twarzy – niezależnie od wieku czytelnika.

Bez względu na sympatie i antypatie względem monarchii Garderoba królowej jest ciekawym sposobem przedstawienia pewnego zagadnienia. Atrakcyjna forma podania może zachęcić i starszych, i młodszych do zgłębienia tematu rządów Elżbiety II, czy najnowszej historii Wielkiej Brytanii, ale też zwrócić uwagę na samo znaczenie ubioru oraz modowych przemian przestrzeni lat.

 

 

 

***

 

Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *