#książki, #book, #recenzja

The Office. Opowieść o kultowym serialu

Tytuł: The Office. Opowieść o kultowym serialu

Autor: Andy Greene

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2022

 

 

Opis wydawcy:

Kiedy ostatnio widzieliście się z Jimem, Pam, Dwightem, Michaelem i resztą pracowników Dunder Mifflin? Być może w 2013 roku, kiedy wyemitowano finalny sezon serialu… a może wczoraj wieczorem, kiedy obejrzeliście trzy odcinki z rzędu. Tak czy inaczej, długo po pierwszej emisji ten sitcom nadal cieszy się niesłabnącą popularnością, a jego fani szukają kolejnych informacji o ulubionym serialu. Andy Greene w swojej książce, napisanej na podstawie szczegółowych badań i wywiadów, zabierze czytelników za kulisy serialu. Przypomni ulubione sceny i odcinki i opisze historię ich powstania, a także opowie o wcześniej nieznanych szczegółach związanych z serialem, takich jak walka o jego utrzymanie na antenie, gdy NBC chciało zrezygnować z emisji po zaledwie sześciu odcinkach.

Ta książka jest prawdziwą gratką dla wszystkich fanów serialu, który zmienił nie tylko oblicze telewizji i popkultury, lecz również to, jak postrzegamy pracę w biurze.

 

Czego chcieć więcej?

Pojawienie się serialu The Office na platformach streamingowych, dało mu drugie życie i szansę na dotarcie do widzów, którzy byli zbyt młodzi na jego telewizyjną premierę. Wraz z gwałtownym wzrostem popularności produkcji, kwestią czasu było ukazanie się publikacji na jej temat. Takim sposobem w ręce polskich czytelników trafia książka autorstwa Andy’ego Greene’a.

Sięganie po publikacje dotyczące naszego ulubionego serialu wiąże się z pewnym ryzykiem. Wysyp tytułów, który nastąpił w związku z 25-leciem serialu Przyjaciele, pokazał, że można trafić na naprawdę dobrą i rzetelną pozycję, która pozwoli miłośnikom serialu poznać kulisy produkcji i różne anegdoty. Zdarzały się też jednak kiepskie i dość nudne opracowania, które nie były niczym innym, niż skokiem na kasę (do kieszeni fanów) i podpięciem się pod temat, który się sprzedaje.

The Office. Opowieść o kultowym serialu to idealna pozycja dla każdego, kto uwielbia ekipę ze Scranton, dostarczająca tego, czego każdy fan serialu oczekuje. Pomysł na konstrukcję książki bardzo przypomina to, co mieliśmy okazję oglądać na ekranie – przeplatające się wypowiedzi bohaterów, ale bez pytań zadawanych z zewnątrz. Oprócz aktorów do głosu dopuszczono pozostałych członków ekipy ze specjalnym uwzględnieniem scenarzystów, którzy jak nikt inny znają serial i jego bohaterów. W książce Greene’a oprócz zabawnych anegdot z planu, dostajemy szerszy kontekst powstawania serialu – organizację pracy, mechanizmy działania stacji telewizyjnej, czy problemy na jakie natrafiała produkcja.

Czy jest coś, co po lekturze zostawia uczucie niedosytu? Właściwie tylko jedno. W książce brakowało mi wypowiedzi człowieka, który według mnie jest sercem Biura – Michaela Scotta. Steve Carell jest wielokrotnie wspominany przez pozostałych członków ekipy i najczęściej są to wspomnienia bardzo pozytywne i wzruszające, a przy okazji ukazujące go jako aktora z ogromną klasą. To wielka szkoda, że nie udało się nakłonić go do chociażby krótkiego komentarza, choć jego nagłe i niejasne pożegnanie z produkcją, mogło położyć się cieniem na jego odczuciach związanych z odgrywaniem roli ekscentrycznego menadżera.

Książka Andy’ego Greene’a była dla mnie lekturą nieodkładalną. W doborze wypowiedzi zachowana jest równowaga między praktycznymi aspektami powstawania serialu, a zabawnymi anegdotami zza kulis. Nie brakuje ciekawostek, różnych perspektyw i wzruszeń. Myślę, że dla każdego fana serialu, który chce poznać szczegóły jego powstawania, powinna to być naprawdę ciekawa i satysfakcjonująca pozycja.

 

 

 

***

 

The Office. Opowieść o kultowym serialu do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *