#książki, #book, #recenzja

Inna opowieść wigilijna

Tytuł: Inna opowieść wigilijna

Autor: Elizabeth Ann Scarborough

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Ponadczasowa klasyka – Dickensowska Opowieść wigilijna – w erze komputerów Monica Banks, dyrektor naczelna międzynarodowej firmy komputerowej, to pracoholiczka, w której życiu nie ma miejsca na dom, rodzinę czy miłość. Nieczuła i sarkastyczna, w Wigilię odmawia swoim pracownikom urlopu. Tego samego wieczoru w swoim biurowym komputerze odkrywa ducha. Duch to nie kto inny, jak Ebenezer Scrooge. Tak, ten sam. Przebudzony przez pewną bystrą dziewczynkę o imieniu Tina, Scrooge jest gotów i pełen chęci, by odegrać rolę ducha Bożego Narodzenia. Odkrywa, że świat bardzo się zmienił od jego czasów, i chociaż wie, że duch miłości, hojności i przebaczenia jest wieczny, będzie potrzebował więcej niż odrobiny wsparcia technicznego, by przekonać Monicę do przemiany, jeszcze zanim nadejdzie świt.

 

Za wirtualnym Ebenezerem Scrooge’m

Wydaje się, że w temacie Opowieści wigilijnej zostało napisane i zekranizowane już wszystko. Kolejna wariacja na temat najsłynniejszego dzieła Dickensa była ryzykownym przedsięwzięciem, ale do odważnych świat należy.

Chociaż nie przepadam za książkami o tematyce świątecznej, to muszę przyznać, że Inna opowieść wigilijna była całkiem przyjemną lekturą, a osadzenie dobrze znanej fabuły w rozszerzonej rzeczywistości nadało jej nowoczesnego sznytu. Choć sama postać Ebenezerea Scrooge’a przewija się w powieści, to główną bohaterką jest Monica Banks – despotyczna właścicielka firmy komputerowej, dla której priorytetem jest domknięcie wielkiego projektu.

W powieści Elizabeth Ann Scarborough zamiast do wiktoriańskiego kantoru czytelnicy zostają przeniesieni do korporacji zajmującej się wirtualną rzeczywistością i kończącej prace nad niezbyt etycznym projektem. I jest to właściwie jedyne zaskoczenie fabularne, jakie na nas czeka, bo reszta fabuły dość dobrze pokrywa się z dickensowską klasyką.

Powieść Elizabeth Ann Scarborough pomimo unowocześnionej fabuły cały czas zawiera to samo uniwersalne przesłanie – warto być dobrym i empatycznym, a świąteczny klimat nie ma nic wspólnego z drogimi prezentami i zasobnością portfela. Jeżeli szukacie lektury z motywem świątecznym, która jednocześnie nie jest świątecznym romansem, Inna powieść wigilijna wydaje się całkiem dobrym wyborem.

 

 

 

***

 

Inna opowieść wigilijna do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *