#książki, #book, #recenzja

Palące pytania

Tytuł: Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021

Autor: Margaret Atwood

Wydawnictwo: Wielka Litera

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Palące pytania to zbiór esejów, wykładów i szkiców, które Margaret Atwood tworzyła w latach 2004–2021 – rezultat niemal dwóch dekad myślenia i czujnego mapowania zmieniającej się rzeczywistości. Teksty były pisane w chwilach przełomu: niedługo po zamachu na World Trade Center, w czasach rewolucji #metoo oraz afer obyczajowych, politycznych i seksualnych, jakie wstrząsnęły Stanami Zjednoczonymi i Europą. Ostatnie teksty powstawały, gdy pandemia niespodziewanie zatrzymała w biegu cały świat. To zawieszenie i wielka niewiadoma skłania Margaret Atwood do zadania nurtującego wszystkich pytania: jak świat i my będziemy wyglądali później?

Palących pytaniach Atwood nie unika tematów, które stały się znakiem rozpoznawczym jej publicystyki. Zdradza tajniki pisarskiego rzemiosła, dzieli się wiedzą z początkującymi pisarzami oraz rozmyśla o literaturze: jakie powinno być jej miejsce w świecie i dlaczego tak ważne jest, by nie bać się nowych odczytań zarówno klasyków, jak i pisarzy współczesnych. Dlatego snuje refleksje na temat Szekspira, Dickensa i Kafki. Szczególnie świeże i ciekawe jest jej spojrzenie na twórczość Ryszarda Kapuścińskiego, ale zastanawia się także nad literackimi drogami Alice Munro, Ursuli K. Le Guin, Raya Bradbury’ego, W.G. Sebalda czy Doris Lessing.

 

Umysł jak brzytwa

Czytanie esejów autorstwa Margaret Atwood to prawdziwa uczta dla czytelnika, a z kolejnym zbiorem widać ogromny rozwój autorki. Palące pytania to drugi tom tekstów zebranych, tym razem powstałych na przestrzeni lat 2004-2021. O ile wcześniej tematyka dotyczyła głównie literatury oraz recenzji dzieł innych pisarzy, o tyle ostatni tom wydaje się o wiele bardziej zaangażowany w problemy społeczne.

Niezmiennie imponuje mi poziom oczytania i wiedzy o świecie jaki prezetuje Margaret Atwood. Jej znajomość problemów społecznych z różnych zakątków świata świadczy o jej ogromnym zaangażowaniu oraz chęci uczynienia świata lepszym. W czasie lektury naprawdę można odnieść wrażenie, że autorka byłaby w stanie wypowiedzieć się w ciekawy dla czytelnika sposób na każdy temat.

W Palących pytaniach widoczne jest ogromne zaangażowanie autorki w problematykę ekologiczną oraz w uświadomienie ludzi w jak złej kondycji znajduje się nasza planeta. Choć omówień literatury i tematów feministycznych nie brakuje, to jednak dbanie o środowisko wydaje się być najbardziej palącym spośród problemów poruszonych przez Atwood w ostatnich latach.

Z tekstów Atwood wyłania się portret niezwykle inteligentnej i świadomej autorki, ale również człowieka z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Niezmiennie podziwiam potoczysty styl, erudycję i operowanie ironią. Pozycja Margaret Atwood w gronie moich ulubionych prozaików pozostaje niezachwiana i gorąco kibicuję jej w drodze do Literackiej Nagrody Nobla.

 

 

 

***

 

Palące pytania do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *