#książki, #book, #recenzja

Morderstwo na polu golfowym

Tytuł : Morderstwo na polu golfowym

Autor: Agatha Christie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Na polu golfowym znaleziono zwłoki bogatego biznesmena. Herkules Poirot czuje się odpowiedzialny, ponieważ został wezwany na pomoc, której zmarły nie doczekał.

Agatha Christie prowadzi wyrafinowaną grę z czytelnikiem – dostarcza mu wskazówek, aby potem je wszystkie podważyć: czas zgonu, sposób zadania śmierci, motyw, główny podejrzany… Przedstawia też w powieści dwa typy detektywa: „psa gończego” i mistrza logiki, jakim okazuje się niezrównany Herkules Poirot.

Herkules Poirot znowu w akcji

Gdybym miała wybrać ulubieńców z serii wydawniczych, to w ścisłej czołówce na pewno znalazłby się Herkules Poirot. Choć w przypadku tej serii nie jestem najsumienniejszym czytelnikiem – czytam losowe części zaburzając chronologię, a na dodatek niemalże od razu zapominam, kto jest zabójcą – to jednak czytanie Agathy Christie ciągle sprawia mi ogromną frajdę.

Morderstwo na polu golfowym pod względem konstrukcji niewiele różni się od pozostałych pozycji Christie – jest to klasycznie napisany kryminał, w którym czytelnik typuje sprawcę spośród bardzo ograniczonego grona bohaterów. Tym co wyróżnia powieść na tle innych części przygód Herkulesa, jest na pewno prywatny wątek Arthura Hastingsa, bliskiego przyjaciela detektywa. Dzięki niemu czytelnicy mają lepszą okazję, by poznać Poirota z bliższej, bardziej ludzkiej strony.

Pochłanianie jednej książki Christie za drugą może doprowadzić do pewnego znużenia, zmęczenia powielaną konstrukcją. Jednak sięganie po przygody Herkulesa Poirota od czasu do czasu jest niezwykle przyjemnym czytelniczym przerywnikiem i całkiem niezłą stymulacją szarych komórek.

Morderstwo na polu golfowym to krótka, treściwa pozycja o przygodach nieco ekscentrycznego detektywa ścigającego kolejnego niecnego zbrodniarza. Jeżeli ktoś nie lubi klasycznych kryminałów, i ta pozycja Christie raczej go nie przekona, ponieważ jest w niej wszystko to, co znajdziemy w pozostałych powieściach tej autorki. Ja sama na pewno zrobię sobie krótką przerwę i za jakiś czas znów wyruszę na spotkanie z Herkulesem Poirotem.

 

 

 

***

 

Morderstwo na polu golfowym do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *