#książki, #book, #recenzja

Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin

Tytuł: Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin

Autor: Barbara Włodarczyk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2021

 

Opis wydawcy:
Barbara Włodarczyk, doświadczona reporterka, wieloletnia korespondentka polskiej telewizji w Moskwie, nie boi się wyruszyć ani na daleką syberyjską prowincję, ani na salony oligarchów. Wie, z kim rozmawiać, kogo słuchać i jak zajrzeć za kulisy wydarzeń, aby oddać to, co myślą, czują i jak żyją Rosjanie oraz ich niepodzielny władca Władimir Putin.
Na swoich rozmówców i przewodników po dzisiejszej Rosji autorka wybiera zwykłych ludzi. Jest wśród nich sprzedawca figurek, kołchozowy kierowca czy szefowa fundacji. Pod pewnymi względami są przeciętni, a równocześnie charakterystyczni – reprezentują postawy i cechy mocno obecne w rosyjskim społeczeństwie. Barbara Włodarczyk dzieli się też osobistymi doświadczeniami, w tym relacją z bezpośredniego spotkania z Putinem.
Z jej fascynujących, lekkich i uwodzicielskich w formie reportaży wyłania się złożony obraz rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiej duszy.

 

Stan umysłu

Każdy naród ma swoje wady i paranoje, jednak niektóre państwa zdają się istnieć w alternatywnej rzeczywistości. Jednym z takich państw z pewnością jest Rosja, która nie tylko pisze swoją historię na nowo – wbrew wszelkim faktom historycznym – ale również zakłamuje współczesne wydarzenia. Reportaż Barbary Włodarczyk nie odnosi się do najnowszych realiów – teksty powstały przed lutym 2022 – pozwala jednak zauważyć, że ostatnia inwazja Rosji na Ukrainę nie wzięła się znikąd. Szalona miłość to zbiór tekstów krążących wokół osoby Władimira Putina i tego, jak postrzegają go Rosjanie. Niestety obraz Rosji, jaki wyłania się z tych relacji, nie jest zbyt optymistyczny dla państw z nią sąsiadujących oraz dla bezpieczeństwa świata jaki znamy.

Nie od dziś wiadomo, że historię piszą zwycięzcy, jednak poziom zindoktrynowania Rosjan jest porażający. Czym innym jest duma ze swojego kraju i jego historii, a czym innym ślepa wiara w jego potęgę i poczucie wyższości nad nad innymi państwami. Co najgorsze, nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek miało zmienić się w mentalności Rosjan, a połączenie bardzo wąskich horyzontów i imperialistycznych zapędów jest naprawdę groźnym zestawieniem – co zresztą aktualnie możemy obserwować.

Teksty Barbary Włodarczyk stanowią zaledwie nakreślenie problemu, który jest jednak zbyt obszerny, by wyczerpać temat w książce o tak niewielkich gabarytach. Jest to pozycja o tyle ciekawa, że stanowi pewne wytłumaczenie tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Szalona miłość jest nie najlepszą wróżbą, ponieważ wyłania się z niej obraz Rosjan, którzy za wszelką cenę będą chcieli żyć w ułudzie i utrzymać swój mit mocarstwa, co w efekcie pochłonie wiele ofiar – poszkodowanych w wyniku zbrojnych napaści, ale również ludzi zniszczonych przez system.

 
 
 

***

 
Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *