#książki, #book, #recenzja

Bielmo

Tytuł: Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe

Autor: Louis Bayard

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

W 1830 roku spokój październikowego wieczoru w wojskowej Akademii West Point zakłóca odkrycie wiszącego ciała młodego kadeta. Następnego ranka wychodzi na jaw coś jeszcze bardziej makabrycznego: ktoś wykroił ze zwłok serce. Augustus Landor – który przed przejściem na emeryturę wyrobił sobie pewną renomę jako śledczy nowojorskiej policji – ma za zadanie przeprowadzić dyskretne dochodzenie. Tą dziwną sprawą musi zajmować się w tajemnicy, ponieważ skandal mógłby wyrządzić młodej jeszcze instytucji nieodwracalne szkody. Znajduje jednak pomoc u nieoczekiwanego sprzymierzeńca – emocjonalnego młodego kadeta ze skłonnością do alkoholu, dwoma tomikami poezji na koncie i mroczną przeszłością, która z rozdziału na rozdział jawi się w innym świetle. Dziwny, nawiedzony poeta, do którego Landor żywi ojcowską sympatię, nazywa się Edgar Allan Poe…

 

Najciemniej jest pod latarnią

Jeśli sięgam już po kryminał – a zdarza się to raczej rzadko – to najczęściej po taki w stylu retro. Chociaż powieść Louisa Bayarda swoją premierę miała w roku 2006 (czyli stosunkowo niedawno), Bielmo ma klimat najlepszych dziewiętnastowiecznych powieści gotyckich i wszystko to, co wywołuje w czytelnikach dreszczyk emocji.

Wydawać by się mogło, że mroczne kryminały najbardziej pasują do obskurnych zaułków Londynu epoki wiktoriańskiej, jednak Louis Bayard udowodnił, że fabuła rozgrywająca się w Stanach Zjednoczonych również może być niezwykle klimatyczna i przepełniona grozą. Czytelnik rozpoczyna swoje śledztwo u boku Augustusa Landora, który zostaje wezwany do wyjaśnienia sprawy zbezczeszczenia zwłok jednego z kadetów szkoły w West Point, co – jak się później okaże – jest dopiero początkiem niepokojących wydarzeń.

Autor do swojej fikcyjnej historii postanowił wpleść prawdziwe postaci, spośród których najważniejszą i najbarwniejszą jest Edgar Allan Poe. Persona absolutnie nietuzinkowa – początkujący poeta i kadet Akademii Wojskowej nie tylko uparcie twierdzi, że ma kontakty z zaświatami, tworząc przy tym niepokojące dzieła literackie, ale rychło zostaje wciągnięty w samo centrum wydarzeń przyprawiających o gęsią skórkę.

Bielmo to bardzo klimatyczna powieść kryminalna, w której autor, poprzez taką a nie inna konstrukcję i sposób poprowadzenia narracji, jawnie gra czytelnikom na nosie. A ponieważ prawie każdy z bohaterów ma swoje tajemnice i ukryte motywacje, ciągle tracimy trop. Rozwiązanie zagadki przysparza wielu problemów, choć tkwi tuż przed naszym nosem.

 

 

 

***

 

Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *