#książki, #book, #recenzja

Apartament w hotelu Wojna

Tytuł: Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu

Autor: Thomáš Forró

Wydawnictwo: Czarne

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Tomáš Forró opowiada o wojnie w Donbasie z samego serca konfliktu. Rozmawia z ludźmi po obu stronach frontu, niejednokrotnie naraża życie i potajemnie jeździ tam, dokąd nie zapuszcza się żaden dziennikarz. Wnikliwie opisuje sytuację polityczną na wschodzie Ukrainy i rosyjską taktykę wojny hybrydowej, w której walka konwencjonalna miesza się z partyzantką, a fakty z propagandą. Jego analizy są nieodłącznie związane z historiami ludzi, dla których wojna i jej skutki są bolesną codziennością.  Wielka polityka przeplata się tutaj z małą, a losy żołnierzy z losami zwykłych rodzin, którym konflikt odebrał wszystko.

 

Źródło konfliktu

Ukraina, jako dość młody, zróżnicowany tożsamościowo i światopoglądowo kraj znajdujący się w strefie rosyjskich wpływów, była narażona na wszelkiego rodzaju prowokacje i ataki, aż po szeroko zakrojoną wojnę hybrydową. Czy gdyby działania Rosji w 2014 spotkały się ze stanowczym sprzeciwem, a Ukraina otrzymała odpowiednie wsparcie, w roku 2022 doczekaliśmy się bestialskiej wojny tuż za wschodnią granicą?

Chociaż reportaż Tomáša Forró stara się wyjaśnić przyczyny konfliktu, którego zbrojna część rozpoczęła się w 2014 roku, to jest on również podwaliną do zrozumienia tego, co obecnie dzieje się w Ukrainie. Forró stara się dociec przyczyn powstawania ruchów separatystycznych, a także pokazać, czy od momentu ich uaktywnienia, w miejscowej ludności Donbasu i Ługańska nastąpiła zmiana poglądów.

Tomáš Forró zadbał o to, by jego relacja była jak najbardziej wielowymiarowa. W Apartamencie w hotelu Wojna znajdziemy wypowiedzi żołnierzy walczących zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie konfliktu, najemników, uchodźców, ludzi o poglądach zarówno prorosyjskich, jak i proukraińskich. To, co wysuwa się na pierwszy plan, to obecne po obu stronach rozgoryczenie i rozczarowanie.

Apartament w hotelu Wojna jest niezwykle wciągającą lekturą, w której – wbrew pozorom – nie wszystko jest czarno-białe. Konflikt w Donbasie zostaje opowiedziany z całkowicie różnych perspektyw, bez narzucania interpretacji. Podsumowując – Forró wykonał kawał świetnej reporterskiej pracy.

 

 

 

***

 

Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu do kupienia na Bonito

2 komentarze

 • Księgarz Adam

  Najlepszy reportaż jaki czytałem w zeszłym roku i jeden z moich ulubionych ever. Sam o nim właśnie też robię filmik, bo często myślę o Jurze i Kaukazie i Mamuce (który BTW jest teraz kimś bardzo, bardzo ważnym w armii ukraińskiej). Tomas Forró nadal jest na wojnie i czasem można posłuchać go na relacji wojennej w TVN24. Świetnie mówi po Polsku. 😊

  • niepoczytalna

   O, o Mamuce nie wiedziałam. Po lekturze postaram się śledzić Forró na bieżąco, bo da się odczuć, że dla niego świat nie jest czarno-biały.
   Pozostając w temacie – czytam właśnie “Ukraińców” Piotra Zychowicza (nie mogę się oderwać!) i bardzo chciałabym, żeby polskie nauczanie historii poszło bardziej w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *