#książki, #book, #recenzja

Ukraińcy

Tytuł: Ukraińcy. Opowieści niepoprawne politycznie VI

Autor: Piotr Zychowicz

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Ludobójstwo na Wołyniu, akcja „Wisła”, krwawa wojna o Lwów. Pogromy polskich dworów na Rusi, Pakt Piłsudski – Petlura, Wielki Głód i Dywizja SS-Galizien. Fatalne błędy II RP i terroryzm OUN. UPA kontra AK.

Piotr Zychowicz w swojej nowej książce opisuje najbardziej kontrowersyjne wydarzenia z tragicznej historii relacji polsko-ukraińskich. Bez upiększania i brązu. Bez hurra-patriotycznej cenzury i politycznej poprawności.

Zychowicz pisze o tragicznym XX wieku – gdy Polaków i Ukraińców poróżnił krwawy konflikt o ziemię – ale cofa się również do czasów powstania Chmielnickiego. Czy fiasko ugody z Kozakami i budowy Rzeczypospolitej Trojga Narodów było największą zaprzepaszczoną szansą w dziejach Polski?

Agresja rosyjska z 2022 roku spowodowała, że Polacy i Ukraińcy nigdy nie byli ze sobą tak blisko. To dobry moment aby wyjąć historyczne trupy z szafy i w uczciwy sposób rozliczyć się z historią. Prawdziwe pojednanie musi być oparte na prawdzie.

 

Niewygodna historia

Historia, której uczymy się w szkołach jest zbiorem nieobiektywnych półprawd i niedopowiedzeń. Każda historia narodowa ma karty, które grono ludzi zainteresowanych próbuje wymazać a najlepiej wyrwać i usunąć w niebyt. Mówi się, że historia stosunków polsko-ukraińskich jest bolesna i krwawa, ale czy faktycznie ją znamy? Czy mamy jej pełen obraz, czy tylko pewien wycinek, który wygodnie jest nam uznawać za całość? Jedno jest pewne: nie da się tworzyć zdrowych i mocnych relacji międzynarodowych bez wcześniejszego rozliczenia i zmierzenia się z własną przeszłością – nawet jeśli ta miałaby być niewygodna i bolesna.

Piotr Zychowicz na każdym kroku uświadamia, że historia nie jest czarno-biała, a stosunki międzynarodowe (a nawet wewnętrzne) są złożone, skomplikowane i trudne do jednoznacznej oceny. Jednocześnie autor nie stroni od potępienia czynów, które moralnie są złe – niezależnie od warunków. Jednym z głównych celów Ukraińców jest wyjaśnienie niektórych mechanizmów jakie wystąpiły w relacjach polsko-ukraińskich i ukazanie pewnych zjawisk, jako skutków poprzedzających je wydarzeń.

Piotr Zychowicz oraz jego rozmówcy prezentują historię w sposób, który ja cenię – wyważony, z dużą dozą chęci zrozumienia obu stron. Chociaż w Ukraińcach zostaje poruszonych wiele drażliwych kwestii, autor całkowicie wyzbył się oskarżycielskiego tonu na rzecz skupienia się na faktach i tworzenia gruntu pod dialog.

Jeżeli szukacie książki, która zawiera opis stosunków polsko-ukraińskich na przestrzeni wieków Ukraińcy Piotra Zychowicza są pozycją, którą powinniście mieć na uwadze, pamiętając jednak, że wielokrotnie będzie to lektura niewygodna i zaskakująca w sposób negatywny. Żałuję jedynie, że w publikacji zabrało ukraińskiego głosu, bo chociaż autor starał się przedstawić perspektywę wschodnich sąsiadów, dopuszczenie wypowiedzi ukraińskich historyków, mogłyby rzucić nowe (dla polskiego czytelnika) spojrzenie na poruszone kwestie.

 

 

 

***

 

Ukraińcy. Opowieści niepoprawne politycznie, część 6 do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *