#książki, #book, #recenzja

Dlaczego statystyki kłamią

Tytuł: Dlaczego statystyki kłamią

Autor: Darrell Huff

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2022

 

Opis wydawcy:

Zwięzła i przejrzysta analiza metod manipulacji statystykami, która wyjaśnia, dlaczego żyjemy w epoce terroru wszelkiej maści liczbowych zestawień. Jeśli chcesz przechytrzyć lisa, poznaj jego sztuczki — autor wyjaśnia dokładnie, jak to zrobić w swoim książkowym klasyku Dlaczego statystyki kłamią. Od podkręconych wykresów i tendencyjnych prób badawczych, po wprowadzające w błąd uśrednienia — istnieją niezliczone statystyczne tricki, po które sięgnąć może każdy, kto ma w tym jakiś interes lub produkt do sprzedania. Dzięki licznym przykładom i zabawnym ilustracjom żywy i wciągający elementarz Darrella Huffa prezentuje podstawowe zasady statystyki i wyjaśnia, w jaki sposób są one wykorzystywane do przedstawiania informacji w sposób nie do koń ca uczciwy.

 

Kłamstewka i manipulacje

Ze statystykami mamy do czynienia każdego dnia – w prasie, programach informacyjnych, na etykietach kosmetyków i wyrobów medycznych. Czy jeśli coś zostało przebadane, a wyniki opublikowane, to możemy temu wierzyć? Okazuje się, że nie do końca, a książka Huffa pozwoli nam rozpoznać statystyczne buble.

Dlaczego statystyki kłamią to zbiór podstawowych pułapek na jakie powinniśmy zwracać uwagę zarówno przy tworzeniu własnych statystyk, jak i weryfikowaniu cudzych. Autor przytacza mnóstwo przykładów, w których dokonano mniej lub bardziej jawnych manipulacji lub dopuszczono się rażących błędów – czy to w doborze grupy kontrolnej, czy w szukaniu powiązań tam, gdzie ich nie ma.

Ogromnym plusem książki Huffa jest bardzo lekki, humorystyczny styl autora. Również przytoczenie tak wielu przykładów (także tych wizualnych) nawet największemu laikowi (bo przede wszystkim dla nich dedykowana jest ta pozycja) pozwala zrozumieć zagadnienia, o których pisze Huff, a tym samym nie dać się oszukać.

Książka Darrella Huffa to absolutne podstawy statystyki, które każdy znać powinien, by nie dać sobą manipulować – a jak się okazuje, manipulować nami chcą wszyscy dookoła. Dla osób zajmujących się danymi, ta pozycja nie będzie niczym odkrywczym, ale za to idealnie sprawdzi się dla każdego, kto o statystyce wie niewiele, a chciałby zacząć od czegoś przystępnego.

 

 

 

***

 

Dlaczego statystyki kłamią do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *