#książki, #book, #recenzja

Cieszę się, że moja mama umarła

Tytuł: Cieszę się, że moja mama umarła

Autor: Jannette McCurdy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Poruszające wspomnienia jednej z najsłynniejszych dziecięcych aktorek amerykańskich i pełen emocji zapis zmagań dziecka, które wbrew własnej woli zostało wrzucone w środek piekielnej machiny amerykańskiego show-biznesu. “Cieszę się, że moja mama umarła” to przejmująca opowieść o wychodzeniu z zaburzeń odżywiania, uzależnień i toksycznej relacji z przemocową matką, a także o mozolnym odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem.

 

Na uwięzi więzów rodzinnych

W tej książce na pierwszy rzut oka nic do siebie nie pasuje. Przesłodzona okładka, a na niej kontrowersyjny tytuł. Lekki styl, a w treści trauma goni traumę. I w tym pozornym niedopasowaniu bardzo szybko okazuje się, że wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, tworząc dramatyczną narrację skrzywdzonego dziecka.

Cieszę się, że moja mama umarła czyta się szybko i lekko, dopóki nie uświadomimy sobie, że nie czytamy powieści o toksycznych relacjach z matką, że to nie jest fikcja a prawdziwe życie istniejącego, czującego człowieka – nawet jeśli czasem ciężko uwierzyć w to, że rodzic może być tak bardzo zaburzony.

Historia Jannette McCurdy jest wstrząsająca, bo fasada gwiazdki dziecięcej stacji telewizyjnej skrywała koszmary trudne do pojęcia dla człowieka żyjącego w zdrowych i normalnych relacjach. Autorka opisuje w jaki sposób matka naruszała jej godność i prywatność, popchnęła ją w zaburzenia odżywiania i używki, oraz całkowicie pozbawiła poczucia własnej wartości. I chociaż znajdą się osoby, które zarzucą McCurdy chęć wybicia się na sensacji i traumie, to mam wrażenie, że napisanie tej książki miało dla niej przede wszystkim wartość terapeutyczną.

Cieszę się, że moja mama umarła to opowieść o toksycznych i wyniszczających relacjach oraz o walce, jaką trzeba podjąć by ochronić siebie. Nie warto zrażać się kontrowersyjną otoczką – bo naprawdę jest to tylko otoczka skrywająca treść, która wielu osobom może pomóc w uporaniu się z własnymi traumami rodzinnymi.

 
 

 

 

***

 

Cieszę się, że moja mama umarła do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *