#książki, #book, #recenzja

Enola Holmes. Sprawa czarnego powozu

Tytuł : Enola Holmes. Sprawa czarnego powozu

Autor: Nancy Springer

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2023

 

Opis wydawcy:

Enola Holmes powraca w Sprawie czarnego powozu – kolejnej opowieści, której akcja dzieje się w barwnych wiktoriańskich czasach. I to powraca w wielkim stylu! Jest zabawna, bystra, inteligentna i przebiegła. Idealne cechy dla młodej detektywki. A oto, jak się tym razem zaczyna ta historia…

U pogrążonego w melancholii Sherlocka Holmesa zjawia się panna Letitia Glover, która nie wierzy w śmierć ukochanej siostry bliźniaczki. Enola, która akurat jest na miejscu, nie marnuje okazji i przepytuje zdesperowaną klientkę brata. Wątpliwości obojga detektywów budzi ton listu od męża zmarłej, nie wspominając o podejrzanej zawartości urny z jej prochami.

Mimo gwałtownego sprzeciwu brata Enola rusza na poszukiwania. Szybko dowiaduje się, że Felicity Glover nie była jedyną żoną hrabiego Dunhencha, która odeszła nagle i w niewyjaśnionych okolicznościach. Odkrywa też, że sprawa jej zniknięcia związana jest z tajemniczym czarnym powozem. Aby odkryć sekrety niebezpiecznego hrabiego, Enola będzie potrzebowała pomocy Sherlocka, siostry zaginionej oraz swego dawnego przyjaciela – wicehrabiego Tewkesbury, markiza Basilwether…

 

Enola powraca!

Chociaż pierwsze sześć tomów przygód Enoli Holmes stanowiło zamkniętą całość, sukces ekranizacji (jak podejrzewam) skłonił autorkę do kontynuacji perypetii nieposkromionej nastolatki (oprócz obsady jest to jedyny plus powstania filmowej wersji). Zakończenie serii nie każdemu mogło się spodobać, ale trzeba przyznać, że zamknęło wszystkie wątki i wyprostowało relacje rodzinne głównej bohaterki, tym samym stawiając wysoko poprzeczkę w przypadku, gdyby Nancy Springer chciała stworzyć kontynuację.

Wątek matki Enoli, stanowiący oś całej serii, został zamknięty w szóstym tomie, tym samym zniknął główny motor napędzający fabułę. Dodatkowo zbliżenie się Enoli i Sherlocka groziło tym, że w kontynuacji zniknie ta urocza chemia i zadziorność w ich relacjach, co ostatecznie również mogło zaszkodzić fabule kolejnych części. A jednak Nancy Springer większość pułapek udało się ominąć.

Sprawa czarnego powozu początkowo wzbudziła we mnie nieufność. Powieść otwiera relacja Sherlocka Holmesa, która jest streszczeniem wszystkich poprzednich przygód Enoli. Wytłumaczeniem dla takiego rozwiązania może być fakt, że pomiędzy publikacją szóstego i siódmego tomu minęła ponad dekada, ale już Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej była powieścią podsumowującą całą serię i pod względem samej intrygi kryminalnej niewiele się w niej działo. Na szczęście wspomnienia Sherlocka w najnowszym tomie kończą się szybko, a późniejsza akcja wynagradza dość leniwy początek.

Jeżeli komuś brakowało kryminalnej intrygi w szóstym tomie przygód Enoli, tom siódmy pod tym względem jest o niebo lepszy i chyba jest to jedna z bardziej dynamicznych części. Jedyne czego mi brakowało, to nieco większej finezji w rozwiązywaniu zagadki, więcej dedukcji, łączenia poszlak. Mam wrażenie, że intelekt tak błyskotliwych bohaterów nie został w pełni wykorzystany.

Powrót Enoli dał mi kolejny świetne spędzony wieczór z jedną z najlepszych pod względem języka i kreacji bohaterów serii młodzieżowych. Wiem, że pewnie nie każdemu przypadnie do gustu sposób, w jaki główna bohaterka dorasta, ale ja bardzo doceniam Nancy Springer za odwagę stworzenia bohaterki pełnej sprzeczności i czekam na jej kolejne przygody.

 

 

 

***

 

Enola Holmes. Sprawa czarnego powozu do kupienia na Bonito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *